Indonésie, ostrov Bali, potápění v oblasti Tulamben a výlety


Voda v noci je černá jako inkoust. Silné světlo skvělých svítilen Sola ale ukazuje korály, rostoucí na vraku lodi Liberty, v celé své kráse a ve všech barvách. Ve stavu beztíže se pomalu pohybujeme tmou. Okolo nás se vlní lovící murény, prolézají rezavějící zbytky a pátrají po potravě. Otočím světlo vzhůru a jeho kužel zachytí obří papouščí rybu, plavající nad našimi hlavami.

Manometr ukazuje, že je pomalu čas se otočit k návratu. Zvolna stoupáme do mělčí vody a plaveme ke břehu. Pod námi se na dně prohání trnucha, stejně jako předtím murény si shání něco k snědku. Vynořujeme se na klidné hladině, od pláže slyšíme malé vlnky, narážející do břehu. Ze 30° teplé vody se nám moc nechce, a tak se chvíli kocháme hvězdnou oblohou. Světlo na břehu nám ukazuje cestu. Necháváme lahve nosičům a se zbytkem výstroje jdeme zpět po pláži tropickou nocí. Vedle nás šumí moře a palmy, nad hlavami nekonečné hvězdné nebe.

Tak toto je Bali - tropická dovolená a potápění snů.


Balijské počasí

Většinu času jsme měli slunečno, velmi teplo. Teplota moře byla krásných 30 stupňů. Hladina jak rybník. Studené proudy v Tulambenu nejsou. Občasně byla krátká a silná dešťová přeháňka. Při potápění to nevadí, trošku se zakalí voda. Horší je to se vstupem do vody, přes mokrou kamenitou pláž se z vln nejde úplně snadno. Výjimečně se může zatáhnout a foukat, zataženo může být celý den. Jindy klidné moře se pak více vlní, na hladině vás může táhnout proud.

Pokud jste venku na výletech, je potřeba se na silný déšť připravit. Komáři nás v resortu neobtěžovali, v džungli ale jsou a určitě se nasprejujte.


Blížící se přeháňka.

Matahari Dive and Spa resort

Matahari Dive and Spa je tichý resort rozumných cen, nabízející ubytování se snídaní v různých pokojích od standart přes deluxe až po bungalov. Přes silnici je pak i levnější ubytování v malých pokojích nebo velké ložnici pro více osob, slyšíte zde ale podstatně více dopravu.


Vlevo modré budovy Matahari, vpravo dražší Paradise Palm Beach Bungalows resort s hnědou střechou.

V resortu je bazén, restaurace, potápěčské centrum, lehátka ke slunění a odpočinku, masáže. Recepce vám zařídí výlety po ostrově, můžete zde směnit peníze (dolarové bankovky je třeba mít z roku 2006 a novější) či platit kartou. Kousek od resortu je také bankomat, obchůdky a malý supermarket. Potápění je možné po celé délce pláže. Přímo před resortem je pěkný útes, vrak Liberty je pak vzdálen cca 300 metrů.


Pohled na kamenité pobřeží, dále vzadu je pláž s přístupem na vrak Liberty. Takto klidnou hladinu jsme měli téměř celý pobyt.

Náš deluxe pokoj byl obrovský, tichý a komfortní. Spousta místa na podlaze na vybalení potápěčského vybavení, 2 skříně a 2 police, lednička a klimatizace. Veliká koupelna se sprchovým koutem a vedle umyvadla stůl, ideální pro oplachování fototechniky.


Deluxe pokoj

Koupelna

V resortu je spousta tropické zeleně, fontánek s jezírky a posezení ve stínu. V dolní části u moře se nachází restaurace. Jídlo a nápoje je možné objednat kdykoli mezi 7 až 22 hodinou.


Restaurace - posezení v ranním slunci přímo u moře.

Večerní snímek, dole u bazénu je bar a posezení přímo ve vodě. Nahoře najdete jídelní stoly.

Kromě místních pokrmů si můžete objednat i řízek, pizzu, špagety a podobně. Dávali jsme ale přednost balijské kuchyni. Některé pokrmy jsou výrazně pálivé, k jiným vám ale papričky přinesou v malé mističce a jídlo si tak dochutíte podle sebe.

Celý den připravují vynikající ovocné nápoje z čerstvých banánů, ananasu, citronů, kokosu atd.


Zleva doprava - polévka Bakso s knedlíčky za 50 Kč, Mie goreng (maso s nudlemi) 60 Kč, kuře na medu s rýží za 90 Kč, kurkumová polévka Soto Ayam za 60 Kč (velká porce dostačující i jako hlavní jídlo).

Balijská káva nebo černý čaj 20 Kč, čerstvý ovocný džus 30 Kč, míchané ovocné nápoje s kokosovým mlékem 40 Kč. Lahvové 0,5 l pivo Bitang stálo 70 Kč.

Potápění

Potápěčské centrum se nachází naproti restauraci, do vody je to cca 10 metrů. Potápění ze břehu je možné ve dvojici nebo ve skupině s průvodcem, autem nebo lodí vás také odvezou na vzdálenější lokality. Ve dvojici bez průvodce můžete chodit i na noční ponory.


Potápěčské láhve mají univerzální ventil a použít tak můžete INT i DIN regulátory. Ventil je třeba kontrolovat, občas v něm zapomněli o-kroužek. Nádrže na oplachování jsou dostatečně veliké. Stranou je pak trojice nádrží pro fototechniku, do těchto nádrží se vejdou i veliké DSLR sestavy.

Nosičky vám donesou láhve nebo celou výstroj kamkoli po pláži, můžete se tak snadno potápět, kdekoli chcete, a pěšky dojít na vrak Liberty nebo na druhou stranu zátoky.

Přístup do vody je přes větší kameny, doporučujeme dobré botičky a řemínkové ploutve. Kameny pak jsou i v mělku pod hladinou, písek je až hlouběji. Díky tomu je voda krásně čistá, ideální na fotografování.


Barvy na útesu

Útes se pod hladinou střídá s písčitými plochami. Na nich jsou ukotveny různé stavby jako úkryt pro ryby a jako podklad pro růst korálů.

Na útesu je obrovské množství ryb, plavajících v bezprostřední blízkosti.

Najdete zde 1,5 metru velké kanice na vraku Liberty, murény, chobotnice, sépie, papouščí ryby, klipky, raky, straška, korály, houby i nahožábré plže.


Tropické ryby jsou všude, oblíbili jsme si hlavně chrochtaly.

Chrochtal

Nádherné zážitky jsme měli také při potápění s hejnem velkých papouščích ryb.

Na útesu byli i překrásní kanicové.

Muréna

Rak poustevníček

Petr na útesu

Kromě ryb zde najdete i plže.

Mořský koník, snímek z výletu na Amed.

Plž Costasiella, velikost cca 4 mm, snímek z výletu na Puri Jati.

Nahožábrý plž

Bohužel potápění ve skupině s průvodcem vypadá někdy i takto a doporučujeme se mu určitě vyhnout. Takto nic neuvidíte a nevyfotíte. Nejedná se přitom o žádné začátečníky, před ponorem si montovali vlastní výbavu (regulátory, drahá křídla atd.) a spousta měla s sebou fotoaparáty i kamery.

Pláž u vraku Liberty. Do vody můžete chodit jen ve dvojici, tak si ponory užijete nejlépe. I na vrak je to nejlepší, nebudete mít zkopané dno. Na stolech na pláži si nastrojíte výstroj.

Chrochtal na vraku Liberty

Petr a velká houba na vraku Liberty

Výlety

Po ostrově se můžete všude dopravit sami. Organizovaný výlet přes hotel příliš nedoporučujeme, vychází poměrně draho. O něco levnější je domluvit se s některým z místních průvodců (někteří hovoří i česky, viz sekce odkazy).

Nejlevnější je pouze půjčení auta či skútru, jen musíte zvládnout řízení vlevo. Malý starší vůz Suzuki Katana stál 150 dolarů na 14 dní. Benzín byl za cca 13 Kč za litr. Voda v supermarketu stála cca 7 Kč za 1,5 litrovou láhev. Jinde ale může být cena výrazně vyšší. V prodejnách, kde nejsou uvedeny ceny na výrobcích, můžete smlouvat.

Tropická krajina na Bali je fantastická. Svěže zeleným pralesem pokryté kopce, pohledy na sopku, vodopády, chrámy a rýžová pole. Pokud cestujete sami, kdekoli zastavíte a fotografujete. Navštívit můžete ovocné a kávové plantáže, různé památky, uvidíte volně rostoucí tropické plodiny a můžete potkat opice.


Prales

Nezralá zelená káva

Vodopád Les (místní název, podobnost s češtinou je čistě náhodná). Vpravo je malý chrám.

Rýžová pole

Cesta pralesem na chrámy Pura Lempuyang Luhur, v mracích v nadmořské výšce okolo 1000 metrů.

Jeden z mnoha malých chrámů, Pura Lempuyang Luhur.

Opička, chrámy Pura Lempuyang Luhur.

Naše video z potápění:


Užitečné odkazy

Naše fotogalerie Bali 2016

Článek o druhé návštěvě ostrova v roce 2017

Rozšířená galerie: ubytování, resort, jídlo a diving centrum

Matahari dive and spa resort, stránky i česky

Bali výlety a informace, česky hovořící balijský průvodce

Anglické informace o Indonésii, zájezdy a aktivity nejen na Bali

Petr a Katka