Ostrov Bonaire, karibský ráj pro potápěče


  • Být svobodný ve stavu beztíže, slyšet svůj dech, prožívat to zpomalení, které se pod vodou dostaví...

Pomalu mávnu ploutvemi a plavu nad korály. Katka se bez pohybu v trimu vznáší kousek ode mě a fotografuje. Pod námi je nádherná různobarevná korálová zahrádka, mezi korály je občas malá plocha jemného bílo růžového písku. Obklopuje nás nekonečná sytá modrá, v níž se prohánějí ryby a želvy.

Nádherná část Karibského moře okolo ostrovů Bonaire a Curacao byla v roce 1939 cílem Hanse Hasse. Ten se zde jako jeden z prvních lidí potápěl na korálových útesech, fotografoval a natáčel podvodní život. Jeho fotografie a film pak zaujaly tisíce diváků a objevování modrého vesmíru začalo.

Hassova knížka V říši korálů a žraloků putovala na ostrov s námi. Žraloky jsme ale neviděli.

Krásná korálová říše u ostrova je chráněna od roku 1979.

Karibská korálová zahrádka.

Na břehu ve stínu pod stromem stojí naše auto. Starý pick-up Toyota Tacoma, na jehož poznávací značce je nápis Bonaire - Divers paradise. Vítejte v ráji pro potápěče.

Úvodem

Ostrov Bonaire je zvláštním správním obvodem Nizozemského království. Neplatí zde evropské právo a pro vstup potřebujete pas. Ostrov leží mimo oblast hurikánů. Oficiální měnou je americký dolar (USD). Domluvíte se anglicky.

Na ostrov se z Evropy dostanete s leteckou společností KLM z Amsterodamu, další spojení pak zajišťují lety ze Spojených států (zejména z New Yorku, Atlanty, Houstonu a Miami).

Problémem jsou krádeže. Pokoj je třeba vždy zamykat. Naopak při parkování se automobily nechávají nezamčené a s pootevřenými okénky. Toto je nutné dodržovat zejména při potápění. Okénka vám jinak rozbijí a zdemolují interiér. Na klíče a menší finanční obnos je třeba si přivézt vodotěsné pouzdro, nosíte jej pak s sebou na potápění. V autě zůstane pouze oblečení a boty. S žádným problémem během dovolené jsme se ale nesetkali. Obtěžovali nás jedině komáři. Doporučujeme vzít si kvalitní repelent s deetem (minimálně 25 %).

Potraviny je na ostrově možné nakoupit v několika obchodech. Velké supermarkety jako je Van den Tweel jsou otevřené celý týden od 8 do 20 h. Supermarket Warehouse je otevřen od pondělí do soboty mezi 8 - 20 hodinou, v neděli pak zavírá v 17 hodin. V obou supermarketech je možné platit kartami Visa i Mastercard. Seženete zde i různé repelenty.

Na ostrově je spousta restaurací, cena za levnější menu začíná od 11 dolarů. Nejlevnější hot dog na pláži ve stánku stojí 4,50 dolarů.

Na plážích s jemným pískem bylo minimum lidí, teplota vody v září byla 27 až 30 °C.

Krajina je neuvěřitelně rozmanitá. Kromě bílých pláží, palem, barevných domků, pobřežních mangrovů a fantasticky azurového moře najdete na ostrově také rozeklané skály, vlny divoce narážející na kamenité pobřeží. Suché trnité křoví ve vnitrozemí je promíchané s plochami syté zeleně a s kaktusy.

Stejně pestrá je i paleta barev ostrova. Kopce soli svítí do daleka oslňující bílou barvou hned vedle jasně růžové plochy salinišť. V zelené odsolené vodě se prochází růžoví plameňáci, kousek vedle začíná sněhobílá pláž pokračující do azurové a pak tmavě modré vody.

Solné pláně, kopce soli jsou připravené k odvozu.

Nádherné barvy Karibiku.

Ubytování Black Durgon Inn

Potápění a ubytování se snídaní jsme měli zajištěno v menším resortu Black Durgon Inn přímo na pobřeží. V resortu je sdílená kuchyně, potápěčské centrum a parkoviště pro auta. Z malého mola je přístup do moře, nádherná potápěčská lokalita útes Small Wall začíná cca 30 metrů od resortu.

Parkoviště u resortu.

Pohled z ubytování na pláž a molo.

Tropická pohoda. Na první polovinu pobytu s námi bydleli 2 Američané, po jejich odjezdu jsme byli v resortu sami.

Do vody chodíte z mola, korálový útes začíná kousek od něj. Celou část útesu u resortu v délce přes kilometr jsme měli sami pro sebe. Ranní ponory do probouzejícího se Karibiku byly úžasné.

Molo do ráje.

Několikrát za pobyt byl silný tropický déšť, spíše to vypadalo jako stěna z vody. Pršelo ale vždy pouze chvíli.

Úložné prostory potápěčského centra. Velké plastové nádoby slouží k oplachování věcí nebo k přepravě mokrého vybavení na korbě auta.

Pokoj v resortu, vzadu je malá koupelna.

Sdílená kuchyň s plynovým sporákem, lednicí, mikrovlnkou a nádobím. K dispozici jsou hrnce, pánve, porcelán, sklo, příbory a koření.

Doprava a výlety

Na ostrově nefunguje veřejná doprava, najdete zde pouze taxi. Nejlepší je tedy pronajmutí auta na celou dobu pobytu. Cena včetně poplatků a pojištění začíná u malého auta přibližně na 50 USD za den. Při půjčení se blokuje z platební karty záloha přibližně 200 až 250 dolarů. Po vrácení auta je blokace zrušena. Jezdí se vpravo, ve městě je maximální povolená rychlost 40 km/h, mimo město pak 60 a někde dokonce i 70 km/h. K řízení stačí evropský řidičský průkaz, nepotřebujete mezinárodní.

Pro potápění a pro vjezd na nezpevněné cesty či do národního parku je třeba pick-up s pohonem všech kol. Většina aut v půjčovnách má manuální převodovku. Půjčovny najdete na internetu, automobil je ideální zamluvit dopředu. Litr benzínu v září 2016 stál cca 0,96 USD. Na čerpací stanici musíte nejprve říct, kolik litrů chcete, zaplatit a teprve pak tankujete. Pouze jediná čerpací stanice na křižovatce Kaya Industria a Kaya Internacional umožňovala platbu kartou.

Automobilem je možné objet všechna zajímavá místa na ostrově. S parkováním není problém, zastavíte kdekoli. Kromě národního parku Washington Slaagbai doporučujeme navštívit i údolí Rincón. Mapu údolí dostanete v palírně Cadushy v Rincónu nebo v informačním centru na adrese Kaya Grandi č. 2 v Kralendijku. Projeďte si také pobřeží ostrova, zastavte se v zátokách, u mangrovů i na veřejných plážích. Nevynechejte návštěvu jezera Goto a papouščí rezervace.

Silnice v hlavním městě Kralendijku. Doprava není nijak náročná, část silnic se ale na ostrově opravuje. Setkáte se tak se spoustou uzavírek, jednosměrek a objízdných tras.

Poznávací značky na autech s motivem plameňáka. Součástí dopravy je i značka Pozor osli.

Na ostrově je spousta ptactva.

V krajině se volně pohybují divocí oslíci.

Leguáni jsou všude.

Pro výlet do národního parku jsme si půjčili terénní vůz Jeep Wrangler V8 4.0. Na rozbité cesty a prudké kopce se velmi osvědčil.

Malmok, národní park Washington Slaagbai. Zbytky domku hlídače majáku.

Suchá krajina národního parku Washington Slaagbai.

Zátoka Slaagbai v národním parku.

Nákladní loď Savannah čeká na nakládku soli. Solné molo je při nakládce pro potápění uzavřeno.

Pevnůstka Fort Oranje z roku 1639 sloužila k obraně přístavu v hlavním městě Kralendijku.

Skalnaté pobřeží u potápěčské lokality Oil Slick.


Potápění

Na ostrově se můžete potápět téměř na celém západním pobřeží. Je zde 63 potápěčský lokalit, dalších 24 je přístupných lodí na ostrově Klein Bonaire.

Potápět se na pobřeží nesmí pouze ve dvou rezervacích. Povolení je pak nutné mít pro ponory v přístavu, také se nesmí potápět u solného mola během nakládky soli. Jinak můžete do vody na západním pobřeží kdekoli a kdykoli během dne i noci. Na východní pobřeží se silnými vlnami a proudy můžete na potápění jen s průvodcem a pokud to dovolí počasí.

Celé pobřeží je mořským národním parkem. Pro potápění je nutné zakoupit za 25 dolarů na rok povolení, pro šnorchlování to stojí 10 dolarů. Dostanete plastovou kartičku, kterou si berete s sebou do vody. Dostáváte také papírové potvrzení, s ním pak máte volný vstup do suchozemské části národního parku.

Kromě nádherného útesu najdete pod hladinou velká hejna kranasů, bodloků i dalších ryb, velké dravé tarpony, kraby, slizounky, krevety, hlaváče, nahožábré plže, havýše, hadovce a další živočichy. U břehu najdete v hloubce cca 25 metrů proslulý vrak lodi Hilma Hooker.

Plastové kartičky potápěčského povolení.

Místa k potápění jsou u kraje silnice, u parkoviště nebo na pláži označena žlutým kamenem s názvem lokality. Na moři jsou pak žluté bóje, k nimž se kotví potápěčské lodě.

Všude najdete parkoviště.

Vlny jsou malé a na většině lokalit nejsou proudy.

Menší část pobřeží je vhodná i pro šnorchlování. Většina lokalit je velmi snadno přístupná ze břehu. V malé hloubce od cca 4 metrů začíná korálový útes.

Potápěčské láhve v resortu Black Durgon Inn jsou jen s ventilem INT. Za 25 dolarů na den na osobu jsme měli 3 plné láhve. Stejnou cenu stojí šnorchlovací výlet.

Útesy jsou nádherné, najdete na nich gorgonie, houby, měkké a tvrdé korály.

Vyskytuje se zde také spousta rournatců.

Na útesech jsou želvy.

Potápění s želvami bylo nádherné.

Kreveta.

Gorgonie a kranasi.

Krab.

Tropická korálová zahrádka.

Hlaváči na korálovém útesu.

Rournatec a hlaváč.

Naše video:


Užitečné odkazy

Naše fotogalerie

Papouščí rezervace

Ubytování Black Durgon Inn

Příběh Hanse Hasse, objevitele krás pod hladinou

Informační portál o ostrově

Úžasné video Moment v Karibiku

Národní parky na ostrově


Petr a Katka