Podvodní pouzdro Canon WP DC-34 a pouzdro Ikelite, pro Canon G11


Při výběru podvodního pouzdra pro Canon Powershot G11 nebo G12 máme k dispozici několik možností. Plastová pouzdra Canon a Ikelite nebo dražší kovová, například značky Patima, 10bar, Recsea nebo Fisheye.

V následujícím článku srovnáme dvojici běžně dostupných plastových pouzder Canon a Ikelite. Oba výrobky se liší a každé pouzdro nabízí trochu něco jiného.

Pouzdro Canon WP-DC34

Základní podvodní pouzdro od společnosti Canon, odolné do hloubky 40 m. Dodává se s difuzérem pro použití s interním bleskem, popruhem na krk, poutkem na zápěstí a silikonovou vazelínou na O-kroužky.

Pouzdro je nutno používat s přídavným závažím jako je například sada Canon WW-DC1, jinak je i s fotoaparátem lehké a pod vodou se špatně drží. Sada Canon WW-DC1 váží cca 260 g, ale pro použití například v Rudém moři je její hmotnost nedostačující a lepší je pro pohodlné fotografování použít závaží vlastní výroby o hmotnosti 350 g nebo i vyšší.

Na některých záběrech, pořízených zblízka, si můžete všimnout zhoršené kvality snímku v rozích. Toto je způsobeno konstrukcí portu objektivu.

Ovládání tlačítek a točítek není plně vyvedeno na tělo pouzdra. Chceme-li například používat manuálního režimu, kdy hodnoty času/clony nastavujeme na fotoaparátu točítkem, na pouzdře se tato funkce ovládá současným stiskem tlačítka "S" (vlevo vedle hledáčku) a tlačítka "makro", resp. "blesk", kterým upravíte hodnoty času/clony dolů, resp. nahoru.

Tlačítka pro ovládání hodnot clony/času v podvodním pouzdře WP-DC34:Parametry

Rozměry v milimetrech (ŠxVxH): 140 x 104 x 115 mm

Váha bez fotoaparátu: cca 460 gramů

Cena přibližně 5000,- Kč

Doplňky

Různí výrobci nabízí pro tyto pouzdra doplňky pro fotografování pod vodou. Často je možné doplňky sehnat pouze v zahraničí a jejich objednání je trochu sázkou do loterie kvůli chybějícím referencím a testům. Na fórech jako je Scubaboard.com můžete občas nalézt (někdy dosti rozporuplné) zkušenosti uživatelů. Seznam výrobců příslušenství k pouzdrům Canon je uveden na konci článku.

Filtry - k pouzdru Canon je možno koupit oválný červený filtr značky Fantasea nebo červený a fialový filtr od výrobce Dyron.

Makro a širokoúhlé předsádky - k dispozici je mokrá širokoúhlá předsádka Fantasea BigEye. Bohužel starší model předsádky se mlží, kresba v rozích je špatná a její nákup tak nelze doporučit. Nová verze má již vylepšenou konstrukci a také lepší antireflexní vrstvy. Poznáte ji podle písmen AR (Anti-Reflection) na krabici a na předsádce. Dále jsou také prodávány předsádky Dyron.

Makro čočky je možné přidat přes speciální adaptéry - vyrábí je například Dyron nebo Inon.

Externí blesk - pouzdro Canon je vybaveno závitem na stativový šroub a je tak možné k němu připojit základnu a jakékoli opticky odpalované blesky. Pouzdro potřebuje úpravu portu objektivu (je průhledný a musí se omotat páskou pro odstínění). Použít můžeme různé základny a ramena pro blesk.

Poznámka:

Pomocí Ikelite Fiber Optic adaptéru k pouzdru Canon jednoduše opticky připojíte blesky Ikelite (všechny modely označené DS50, DS51, DS125, DS160, DS161 a DS200).

K propojení stačí optický kabel Inon, Sea a Sea, Olympus nebo Nauticam. Adaptér našroubujete do blesku a připojíte optický kabel od podvodního pouzdra.


Klady a zápory pouzdra Canon

+ malé rozměry, kompaktní, použitelné jako univerzální ochranné pouzdro i na souši

+ nízká hmotnost

+ relativně nízká cena


- pozitivní vztlak, závaží nutno dokoupit zvlášť

- horší kvalita v rozích snímku díky portu, vinětace

- absence kvalitní širokoúhlé předsádky

- jen optické připojení blesku, nutnost úpravy pouzdra

- malá tlačítka

- ovládání v manuálním režimu nemusí každému vyhovovat

Pouzdro Ikelite, typ 6146.12

Velmi kvalitní pouzdro, odolné do 60 m hloubky. Určeno jak pro Powershot G11, tak i G12. Dodáváno s příslušenstvím (difuzér, základna a rukojeť, stínící destička pro optické odpalování blesku, vazelína na O-kroužky), v pouzdru je zabudován TTL převodník pro elektrické propojení s externím bleskem. Uživatel si tak může vybrat, kterému připojení dá přednost.

Všechny funkce fotoaparátu jsou plně přístupné, včetně předního otočného voliče na Powershotu G12. Ikelite nabízí k pouzdru potřebné příslušenství. Používání jen interního blesku je s tímto pouzdrem obtížné, částečně ho blokuje velký port objektivu.

Točítka jsou pomocí imbusu rozebíratelná pro provádění kontroly, čištění a promazání a je možné dokoupit náhradní.Parametry

Rozměry v milimetrech (ŠxVxH): 178 x 152 x 152 mm, s rukojetí 254 x 152 x 152 mm

Váha bez fotoaparátu: cca 2250 gramů

Cena přibližně: 14 000,- Kč

Doplňky

V základním setu je dodávána rukojeť pro 1 blesk, dokoupit se dá základna pro 2 blesky (nebo kombinaci blesk + videosvětlo).

Filtry - v nabídce jsou filtry Ikelite - červený a fialový.

Makro a širokoúhlé předsádky - k pouzdru připojíte širokoúhlou 28 mm předsádku Ikelite WD-4.

Makro předsádku pro závit M67 (například Inon nebo Epoque) můžete připevnit pomocí speciálního Ikelite adaptéru, který je v katalogu označen kódem #9306.82.

Externí blesk - použít je možno opticky i elektricky odpalované blesky, jak modely Ikelite (DS51, DS160 a DS161) tak jiných výrobců.

K pouzdru je možno zakoupit synchronizační kabely pro elektrické propojení s blesky Inon, Sea and Sea a Nikonos (výkon blesku se ovládá manuálně, TTL odpalování při tomto připojení nefunguje).

Videosvětlo a další příslušenství - součástí nabídky společnosti Ikelite jsou i videosvětla různých parametrů nebo ruční svítilny (slouží jako pomocné/zaměřovací světlo) k namontování na rameno blesku.

Klady a zápory pouzdra Ikelite

+ výborná odolnost, kvalita konstrukce

+ dodávaná základna pro blesk

+ optické i TTL elektrické připojení blesků

+ širokoúhlá předsádka

+ skvělé vyvážení a ovládání ve vodě, velká točítka

+ jemný chod spouště

+ výběr příslušenství na www.ikelite.com


- velké rozměry a hmotnost na suchu

- vyšší cena

Závěrem

Oba výrobky představují 2 rozdílné přístupy k provedení pouzdra pro fotografování pod vodou. Canon nabízí lehké a levné pouzdro, bohužel s celou řadou omezení. Zamrzí nedotažené ovládání a špatně navržený port, také horší nabídka příslušenství. Připojení blesku vyžaduje koupi základny s ramenem a úpravu portu.

Ikelite naproti tomu konstrukci zcela podřídil jedinému účelu - fotografování pod hladinou. Spousta věcí je tak u jeho výrobku navržena lépe. Počínaje ovládáním a tlačítky, přes dokoupitelné příslušenství a konče možností výběru, jak si uživatel připojí blesk. Skvělé vyvážení pod hladinou a výborné zpracování bohužel trochu kazí velikost a hmotnost pouzdra. U obou pouzder je použití interního blesku pod vodou nevhodné, částečně jeho světlo blokuje port objektivu. Nasvětlení scény je tak u snímků nevyrovnané, opatrně lze interní blesk použít na přisvětlení makro záběrů (pomocí interního blesku odpalujeme velké externího blesku, jinak jej doporučujeme mít vypnutý).

Rozhodování je poměrně jednoduché - pro občasné fotografování v mělké vodě na dovolených, kdy nechcete dokupovat blesk ani používat předsádku a smíříte se s některými nedostatky, je pouzdro Canon jasnou volbou. Pokud se chcete podvodní fotografii věnovat více a potápět se do větších hloubek nebo na sladké vodě, je pouzdro Ikelite s pořádným bleskem a předsádkou tím pravým.

Výrobci příslušenství pro pouzdra Canon

http://www.inon.jp - Inon (blesky, základy a ramena

http://www.ikelite.com - Ikelite (blesky, základny a ramena)

http://www.seaandsea.cz - Sea a Sea (blesky, základy a ramena)

http://www.fantasea.com - Fantasea (filtry, základny a ramena, makro)

Petr a Katka