Dovolená a potápění Curacao


Úvodem

S články je to těžké. K některým navštíveným potápěčským destinacím jsme si poznámky z dovolené nepsali (nebo jen málo) a tak k nim článek nejspíš nikdy nevznikne. S potápěním na ostrově Curacao je to ale jiné. Poznámek máme dost a Curacao je tak nádherné místo, že si samostatný článek rozhodně zaslouží. Jen nebyl čas jej sepsat ihned po návratu a ani dlouho poté díky covidu, rekonstrukci bydlení a přírůstku do rodiny.

Curacao je společně s ostrovem Bonaire klasický karibský potápěčský tropický ráj. Teplá voda, žádná hurikánová sezóna, místo je snadno dostupné z Evropy, nádherné pobřeží i pláže, fantastický korálový útes s rybami, želvami a makro potvůrkami. Navíc možnost se potápět volně a neorganizovaně za břehu, kdy chcete a kde chcete, jak dlouho chcete a jak často chcete. Klidně můžete do vody ve 3 hodiny ráno. Ve dvojici ze břehu se můžete potápět jen s OWD licencí bez průvodce. Milovníky historie potápění také potěší, že jde o místo, kde se v roce 1939 díky Hansu Hassovi narodilo fotografování pod vodou a potápění na korálové útesy za rybičkami.

Proč Curacao

Na jaro 2019 jsme tehdy hledali vhodnou destinaci pro neomezené potápění ze břehu ideálně s Nitroxem a na 14 dní. Podobnou dovolenou jsme si už maximálně užili na ostrově Bonaire. Kombinovali jsme tam potápění v resortu a z auta. Milujeme tyhle neorganizované ponory, kdy jdete do vody jen ve dvojici - na spoustě útesů jsme byli úplně sami! Objevujete a fotografujete krajinu pod hladinou naprosto v klidu. Tato podoba dovolené se nám ohromě líbila, chtěli jsme ji zopakovat a volba proto padla na Curacao.


8 nejlepších světových destinací pro potápění ze břehu:

1. Bonaire

2. Bali, Indonésie

3. Adelaide, Austrálie

4. Dumaguete a Dauin, Filipíny

5. Curacao

6. Kalifornie

7. Havaj

8. Marsa Alam, Egypt


12 nejlepších potápěčských destinací v Karibiku:

1. Bonaire

2. Cozumel, Mexiko

3. Jardines de la Reina, Kuba

4. Kajmanské ostrovy

5. Bahamy

6. Roatán, Honduras

7. Atol Turneffe, Belize

8. Silver Bank, Dominikánská republika

9. Turks a Caicos

10. Dominika

11. Curacao

12. Trinidad a Tobago


Resort

Zvolili jsme na internetu doporučovaný resort Sun Reef Village. Jde o malý resort s příjemným ubytováním - různě velké apartmány a studia s kuchyňkou, potápěčským centrem a půjčením auta. Potraviny nakoupíte ve velkém supermarketu vzdáleném cca 10 minut jízdy autem a v okolí najdete pěšky dostupný malý obchůdek a restauraci. Potápěčské centrum Curacao Divers je uvnitř resortu hned vedle parkoviště a odnést lahve do auta či k moři je tak snadné. Vstup do vody je přes schůdky a kratší žebříky.

Potápěli jsme se s balíčkem Nitrox bez limitu. Nitroxové lahve s INT ventily stojí odděleně a je u nich zavěšený analyzér. Uděláte analýzu lahví, zapíšete se na seznam a můžete do vody.

Resort má krásný korálový útes začínající v cca 8 metrech a najdete tam pěkné ryby i makro. Skvělé byly i noční ponory.

V německém časopisu Tauchen (Potápění) z března 2024 je útes u resortu Sun Reef označen jako "nejlepší domácí útes na Curacao".

Pokud se nepotápíte, můžete relaxovat na lehátkách či posezení s výhledem na moře, jít si zaplavat nebo šnorchlovat.

Vzhledem k velkému množství života pod vodou určitě používejte tzv. "Reef safe" opalovací krém, který nepoškozuje korály.

Byli jsme ubytování v zahradním studiu Dorado, které je přesně v polovině vzdálenosti mezi mořem a potápěčským centrem. Postel byla vynikající, s velmi pohodlnou matrací. Skvělá byla také dostatečně prostorná koupelna, kde jsme mohli u umyvadla opláchnout a rozložit podvodní pouzdra. Snídaně a večeře jsme si užívali v pohodlném venkovním posezení.


Pohled na resort Sun Reef z moře.
Pohled na resort Sun Reef z moře.

Fotografie z resortu Sun Reef
Zleva nahoře: rychlá večeře po náročném celodenním potápění. Resort je plný zeleně, další fotografie ukazují posezení s výhledem na moře. U studia je připravena lavička (snímek s ploutvemi), na které si můžete nastrojit potápěčskou výstroj.

Potápění

Ponory byly úžasné. Klidná, čistá voda, krásné útesy, spousta života pod hladinou. Do auta si na ponory můžete vzít 6 lahví a být tak celý den mimo resort.

Fotografie z potápění, výstroj v automobilu a snímky z pláží
Vlevo nahoře potápěčská výstroj v půjčené Toyotě RAV4. Katka při chůzi do vody přes pláž - snímek vpravo nahoře ukazuje, že ne vždy je v Karibiku slunečné počasí. Pokud ale sluníčko svítí, vzniknou z pláží nádherné snímky jako je dolní fotografie.


Curacao má nádherné korálové útesy
Curacao má nádherné korálové útesy

Vrak vlečného člunu v mělké vodě
Vrak vlečného člunu (tugboat) v mělké vodě, lokalita Tugboat Beach. Kromě potápění také ideální na šnorchlování.

Členitá podvodní krajina a ryby
Členitá podvodní krajina a ryby

Barvy útesu, Curacao
Barvy útesu

Barvy útesu, Curacao
Barvy útesu

Noční ponor na útesu u resortu Sun Reef
Noční ponor na útesu u resortu Sun Reef

Ryby a korálová zahrádka s houbou
Ryby a korálová zahrádka s houbou

Srovnání s Bonaire

Ostrov Bonaire je hodnocen jako místo s nejlepším korálovým útesem v Karibiku, ostrov Curacao pak z hlediska kvality útesu zaujímá druhé místo (nejspíš to také závisí na tom, na jaký žebříček či článek se díváte).

Na Bonaire platí měna americký dolar, takže peníze si rovnou vyměníte v Česku. Na Curacau se platí Guldenem Nizozemských Antil (označení ANG), naštěstí ale všechny platby na ostrově lze provádět kartou a bez nutnosti navštívit směnárnu se tak obejdete. Pozor je třeba dát jen na malé obchůdky či restaurace, kde nemusí mít platební terminál.

Curacao je výrazně větší než Bonaire a je na něm více turistů, také doprava je mnohem hustší.

Část pláži na Curacau má placený vstup a pláže jsou přeplněné turisty - říkáme tomu "Tuleňovo" :-).

Některé korálové útesy jsou na Curacau výrazně hlouběji než na Bonaire. Pokud chcete jen šnorchlovat, bude podle nás ostrov Bonaire lepší volbou.

Želvy

Curacao je rájem pro mořské želvy. Pokud je potápění s želvami vysoko na vašem seznamu "potápěčských přání", neváhejte a plánujte dovolenou :-). Želvy jsme si užívali během našich 100 minutových ponorů v zátoce Playa Grandi (někdy označovaná jako Playa Piskado) a bylo to neskutečně nádherné. Potápění s přístrojem nám poskytlo obrovskou výhodu, kdy jsme byli pod vodou s želvou sami. Mohli jsme si s nimi snadno zaplavat, nebo je jen pozorovat, vybrat si nejlepší místo na pořízení fotografií.

Šnorchlisté zůstali nahoře, příliš daleko na pořízení pěkných fotografií. Občas se někdo z nich zakopal s velkými ploutvemi na malou chvíli dolů, při pokusu si s želvou zaplavat ale rozvířil silně písek v mělké zátoce :-(. Někteří šnorchlisté si pak raději velké ploutve sundávali a nechávali je u břehu na dně.

Potápění s přístrojem vám naproti tomu umožňuje se pohybovat pod hladinou zcela svobodně a volně, bez zvíření dna, držení a klečení. Návštěva divů přírody tak probíhá zcela přirozeně, nikoho nerušíte. Vydechovaný vzduch odejde nahoru. Pomalu plavete, užíváte si dlouhý nepřerušovaný bezprostřední kontakt s živočichy a nezůstane po vás zkopané dno.


Písečná zátoka a želva, Playa Grandi
Písečná zátoka a želva, Playa Grandi

Želvy a hejno ryb, Playa Grandi. Želví ploutev se téměř dotkla fotoaparátu
Želvy a hejno ryb, Playa Grandi. Želví ploutev se téměř dotkla fotoaparátu.

Želva a hejno ryb, Playa Grandi
Želva a hejno ryb, Playa Grandi

Želva odpočívající u kotvícího bodu pro rybářskou loď, Playa Grandi
Želva odpočívající u kotvícího bodu pro rybářskou loď, Playa Grandi

Želva se plave nadechnout, Playa Grandi
Želva se plave nadechnout, Playa Grandi

Hejno ryb a želva v mělké vodě, Playa Grandi
Hejno ryb a želva v mělké vodě, Playa Grandi

atka a želva v zakalené vodě, Playa Grandi.
Katka a želva v zakalené vodě, Playa Grandi. Želva dostala přezdívku "Kousavka", protože se občas zvědavě přiblížila těsně k nám a snažila se ochutnávat fotoaparáty. Nejvíce se jí líbila bílá destička difuzéru.

Želva spí na útesu, Playa Grandi.
Želva spí na útesu, Playa Grandi.

Krása potápění

Na Curacau jsme se také konečně dostali k vytváření našich oblíbených fotek - potápěč při objevování krás pod hladinou. Na rozdíl od snímků profesionálů naše fotografie vznikají během minuty či dvou v průběhu běžného ponoru nebo někdy i jako momentka. Tyto snímky ukazují krásu potápění - potápěče s uspořádánou výstrojí v trimu volně se vznášejícího ve vodě, jak fotografuje nebo objevuje korálový útes, vrak či život pod hladinou.


Katka a hejno ryb
Katka a hejno ryb

Katka a vrak vlečného člunu
Katka a vrak vlečného člunu, vpředu kousek od fotoaparátu pózuje lulanka

Petr fotografuje
Petr fotografuje

Katka při fotografování hejna ryb
Katka při fotografování hejna ryb

Katka natáčí jednookou želvu, bez dotyku se dnem a zvíření písku
Katka natáčí jednookou želvu, bez dotyku se dnem a zvíření písku

Katka a kotva na svahu
Katka a kotva na svahu

Katka a želva
Katka a želva

Katka obdivuje korálový útes
Katka obdivuje korálový útes

Katka a řetěz kotvícího bodu pro velké lodě
Katka a řetěz kotvícího bodu pro velké lodě

Curacao videa z dovolené a potápění

Video od Franka Ullrichsköttera:
Video od Dive Curacao:


Závěrem

Některá videa z Curacaa posloužila jako skvělé instruktážní klipy na našem Youtube - sekce Jak na to.

S nádherným mořem, krásným počasím a skvělým potápěním na Curacau se nám neloučilo snadno. Byla to bohužel také poslední dovolená, na kterou nás doprovázely skvělé kompakty Canon G16. Jejich pokročilý věk a stáří podvodních pouzder tyto naše nerozlučné společníky definitivně odeslaly do zaslouženého důchodu - do pozice "záložního fotoaparátu". Pořízené fotografie z této dovolené ale patří mezi naše nejlepší. Na Curacao tak vzpomínáme velmi rádi, díky nádherným fotogaleriím je to jako bychom dovolenou prožívali znovu a znovu.

Curacao - fotogalerie z potápění

Karibské korálové útesy - Bonaire a CuracaoPetr a Katka