DIR výstroj


Původně napsáno pro školu potápění Divernet, toto je upravená verze textu. Co je to DIR ? Překlad anglického spojení Doing It Right - dělat to dobře. DIR konfigurace výstroje vznikala řadu let a to zejména při jeskynním potápění. Některé součásti jsou zdvojené, jiné úmyslně vynechané. Vše má své místo a pořádek, důležitý pro bezpečí a jednoduché ovládání výstroje.

Tento článek je základním úvodem do používání DIR výstroje pro ponory s jednou lahví a polosuchým oblekem (typicky například ponory s ocelovou lahví a se světly na české sladké vodě).

DIR konfigurace je pro svou jednoduchost a spolehlivost ideální pro náročnější potápění. Umístění výstroje přímo na popruhy a absence objemných kapes zajišťuje malý odpor vody. Plavání je tak mnohem snadnější a spotřeba vzduchu menší. Zároveň se minimalizuje riziko zachycení.

DIR výstroj je ale pouze jednou částí dobrého a bezpečného potápění. Další důležitou věcí je pak dodržování buddy týmu, stejně jako kvalitní výcvik.

Postroj a kompenzátor vztlaku

Základem je nerezová zádová deska (backplate) s popruhy a kompenzátorem vztlaku. Popruhy jsou vyrobeny z velmi pevného materiálu a jsou na nich připevněny D-kroužky pro snadné umístění další výstroje. Dva D- kroužky jsou na ramenou, jeden na levém boku a jeden vpředu a vzadu na mezinožním popruhu. Velikost popruhů lze jednoduše nastavit a jedna velikost postroje padne úplně všem.

S postrojem můžeme použít zátěžový opasek s olovy nebo zátěžové kapsy s možností snadného odhození.

Malý nůž bez ostré špičky má své místo na levé straně opasku, hned vedle přezky. Je tak dosažitelný oběma rukama a nijak nepřekáží.

Na zádovou desku je šrouby upevněna tzv. dečka, určená pro uložení dekompresní bójky. Bójka slouží jako signalizace, záchytný bod pro provádění dekompresí a také jako nouzová náhrada kompenzátoru vztlaku.Těmto požadavkům vyhovují pouze polouzavřené nebo uzavřené bójky, vypouštěné pomocí cívky se šňůrou - tzv. reelu. Bójka je zajištěna karabinou k levému D-kroužku a reelek k zadnímu D-kroužku na mezinožním popruhu.

Kompenzátor vztlaku má tvar podkovy nebo oválu a označuje se jako křídlo. Dvouplášťové provedení zajišťuje vysokou odolnost proti poškození. Křídlo zajišťuje dostatečný vztlak i pro náročné ponory s těžkou výstrojí. Jestliže se budeme časem chtít potápět se dvěma lahvemi – s dvojčetem, pouze vyměníme na postroji duši křídla za větší.

Pod hladinou se křídlo přitiskne k láhvi a tak potápěč přirozeně zaujme vodorovnou polohu. Po vynoření si lehne na záda a může na hladině relaxovat. Těžká láhev jej drží obličejem nahoru. Inflátor je přichycen na levém popruhu a je v dosahu v jakékoli poloze. Je zkrácen tak, aby nepřekážel a zároveň byl vždy na svém místě.

Maska

Maska se používá jednoduchá, s co největším zorným úhlem a bez šnorchlu.

Šnorchl není během ponoru potřeba a překážel by při podávání primární automatiky při sdílení vzduchu s buddym. Můžeme zakoupit svinovací šnorchl, který je během ponoru uložen v kapse a na pásek masky se připíná, až když je opravdu potřeba.

Ploutve

Ideální ploutve jsou krátké a široké. Snadno se ovládají a pryžový pásek nahradíme nerezovou, nepřetrhnutelnou pružinou v obalu.

Automatiky, hadice

Primární automatika je umístěna na 205 cm dlouhé hadici a vede po pravé straně kolem kompenzátoru vztlaku pod kanystr s baterií na opasku (nebo pod kapsou na zátěž) a poté přes levé rameno zezadu kolem krku do úst. Na hadici je karabina pro připnutí automatiky na ramenní D-kroužek.

Záložní automatiku na hadici délky 56 - 60 cm si pomocí gumicuku na náústku zavěšujeme pod krk. Při plavání v horizontální poloze tak záložní automatika nevisí, není vláčena někde pod potápěčem bahnem a bez potíží ji naleznete i v silně zakalené vodě, bez masky a bez světla. Kdyby z automatiky začal ucházet vzduch, ihned to poznáme. Hadice, vedoucí okolo hlavy, nepřesahují ramena a nemohou se tak do ničeho zachytit.

Při sdílení vzduchu podává potápěč buddymu pravou rukou rozdýchanou primární automatiku a levou rukou si vezme pod bradou zavěšenou záložní automatiku. Nemusí octopus hledat nebo vycvakávat či uvolňovat z různých držáků a buddy dostane vzduch okamžitě – z automatiky která funguje.

Na řešení krizové situace mají potápěči díky dlouhé hadici dost prostoru a mohou pohodlně plavat vedle sebe. Dlouhou hadici po vyřešení potíží vrátíme snadno bez pomoci zpět na místo.

Přístroje

Objemnou konzoli na dlouhé hadici nahrazuje odolný kovový, snadno čitelný manometr.

Má své místo na 60 - 65 cm hadici, uchycené karabinou na levý D-kroužek na bederním popruhu. Na pravé ruce je hloubkoměr nebo počítač. Při manipulaci s inflátorem tak můžete stále sledovat údaj o hloubce.

Kompas je samotný na levé ruce, aby jej neovlivňovaly ostatní přístroje. Upínací pásky je dobré vyměnit za 2 gumicuky. Přístroje se na ruku snadněji navlékají a při prasknutí jednoho gumicuku se kompas nebo počítač neztratí.

Svítilny

Standardní potápěčské světlo představují velké a těžké svítilny, držené v ruce. Pro DIR potápění byl vyvinut jiný systém.

Používá se světlo s baterií uloženou v pouzdře – tzv. kanystru. Ten má své místo na pravé straně opasku, co nejblíže k zádové desce. Tato nejtěžší část svítilny tak nijak nepřekáží. Hlavu neboli reflektor, spojený s kanystrem kabelem, je nasazen na levé ruce pomocí Goodmanovy ručky. Prsty jsou volné a světlo nebrání v činnosti. Můžeme jej odložit a pomocí dvojkarabiny přichytit na D-kroužek.

Světlem v levé ruce si také můžeme posvítit na displej počítače nebo hloubkoměru a pravá ruka zůstává volná pro rychlé podání primární automatiky buddymu. Záložní svítilna je rovněž snadno dostupná. Na levém či pravém popruhu drží karabinou za D-kroužek pod ramenem a svítilna je k popruhu fixována pomocí gumičky z rozstřižené duše. Důležité je, aby se svítilna zapínala otočením hlavy a nikoli stiskacím vypínačem, kterým můžeme pod vodou o něco zavadit a nevědomky světlo zapnout.


Poznámka autora:

Již se potápím jen v moři a cestuji letecky. DIR výstroj nepoužívám, veškerou výbavu jsem prodal. Těžké, velmi drahé a nepohodlné DIR křídlo jsem vyměnil za lehký, levný a komfortní žaket.


I s žaketem a rekreační výstrojí není problém se potápět v trimu a bez plandajících oktopusů a manometrů. Cenoty, Mexiko.


Rekreační výstroj - žaket, běžný regulátor do teplé vody a obyčejné ploutve v nádherném tropickém moři u ostrova Curacao. Potápění v trimu a žabí kop není závislé na použité výbavě!


S žaketem jsem naprosto spokojený, jeho recenzi si můžete přečíst zde: Aqualung Wave. Níže jsou videa, jak potápění s žaketem vypadá:


Katka volně v trimu leží a plave ve vodě, nedotýká se dna. Ponor z želvou na ostrově Curacao.

Pomalé vznášení v bezprostřední blízkosti ryb, bez dotyku se dnem a bez zvíření písku. V moři nepotřebujete drahou DIR výbavu a nepohodlné křídlo. Potápění s hliníkovou lahví ve slané vodě, s vlnami a proudy je úplně něco jiného než ponory se suchým oblekem a těžkými ocelovými dvojčaty v klidné sladké vodě.

Pomalé plavání, bez dotyku se dnem a bez zvíření písku. Ryby plavou volně mezi námi, ponor na ostrově Curacao. Tak má vypadat přístrojové potápění, takto budete mít nejlepší zážitky, fotografie a videa.