Ostrov Gozo aneb středomořský potápěčský ráj


  • "Ta chvíle proudí kolem jak roztavený safír. V tichu modré hlubiny není žádná zem dole, žádné nebe nahoře."
  • básník Javed Akhtar

Ostrovy Malta a Gozo (Maltská republika) jsou pokládány za jednu z nejlepších potápěčských destinací ve Středomoří. Po zrušení naší dovolené v Egyptě jsme se v září 2013 rozhodli Maltu a její krásy navštívit. Pro náš pobyt jsme si vybrali sousední ostrov Gozo, městečko Marsalforn rozprostírající se okolo stejnojmenné zátoky. Potápěčské centrum Bubbles v Marsalfornu se postaralo o dopravu auty i ubytování. Do vody nás doprovázeli jejich výteční divemasteři, péče o klienty a plánování ponorů bylo skvělé. V Bubbles se potápí v malých skupinkách, 4 potápěči + průvodce, někdy pouze 2 + průvodce. Dovolenou jsme si tak ohromně užili a v roce 2014 jsme se na ostrov vrátili.

Potápění na Maltě a Gozu

K potápění na ostrovech není třeba žádné povolení, neplatíte žádný poplatek. Držitelé Advanced licencí mohou chodit do vody s partnerem bez divemastera. V potápěčském centru si jen půjčíte láhve a můžete jet lodí či autem na ponor. Na Maltě a Gozu se na rozdíl od ČR jezdí vlevo, některé cesty k lokalitám jsou ve velmi špatném stavu, takže doporučujeme zapůjčení terénního vozu. Potápěčských center je na ostrovech spousta, konkrétně jen v Marsalfornu je jich 6. Z nabídky výletů a lokalit si vybere úplně každý. Všude se domluvíte anglicky a případně i dalšími jazyky. Potápí se ze břehu nebo z lodi a některá místa jsou dostupná oběma způsoby. Pobřeží je skalnaté a hodně členité, na některých místech tak při potápění ze břehu lezete do vody po žebříku anebo je třeba ujít z parkoviště kus cesty po skalnatém terénu. Výběr lokalit pro potápění je proto třeba přizpůsobit počasí. Vlny a vítr mohou vstup do vody a ponory na některých místech znemožnit, většinou se ale dá potápět na druhé straně ostrova.

Barokomoru najdete jak na Maltě (Mater Dei Hospital, Msida), tak i na ostrově Gozo (Gozo General Hospital, Victoria).

Podvodní krajina je nádherná - jeskyně, vraky, stěny a skály v krásně čisté a teplé vodě. Potkáte zde hejna ryb, murény, hvězdice, sépie, houby, plže, mořské koníky, chobotnice a spoustu dalšího života.

Fotogalerie

Všechny snímky jsou pořízeny kompaktním fotoaparátem Canon Powershot G11.


Typické potápění na ostrově Gozo, lokalita Ix-Xatt l-Ahmar

Ix-Xatt l-Ahmar, z parkoviště jdete přes skalnaté pobřeží do vody (člověk pak ocení pohodlný žaket s polstrovanými popruhy). Vlevo v pozadí je ostrov Comino a vpravo vzadu pobřeží Malty.

Ix-Xatt l-Ahmar, do vody můžete ze břehu buď skočit nebo využít žebříky. Nahoře je parkoviště s lavičkami na potápěčskou výstroj.

Lokalita Inland Sea, odkud z jezírka uvnitř ostrova proplavete jeskyní ven do volného moře.

Oblouk Azure Window blízko Blue Hole a Inland Sea

Cestou na lokalitu Blue Hole, potápěli jsme se v malých skupinkách

Oblouk Azure Window pod vodou, po vyplavání z Blue Hole

Výzdoba Blue Hole a úžasné modré moře

Stěna a skály v moři po vyplavání z Blue Hole. V hloubce je díky vlnám málo světla.

Krajina pod hladinou

Při nasvícení objevíte na stěnách spoustu barev a života, zde sumka a nereidka

Chobotnice

Medúza

Hejno mořanů obecných

Očnatci

Hejno mořanů obecných

Seznam navštívených lokalit na ostrově Gozo

Marsalforn Bay

Zátoka u potápěčského centra, přístup po žebříku z nábřeží, max. hloubka cca 12 metrů. Viděli jsme sépie, kranase, gurnardy, chobotničky a malé druhy ryb.

Xwejni drop off

Zátoka kousek od Marsalfornu, pohodlný přístup ze břehu. Voda byla bohužel zakalená, střídalo se písčité dno s trávou. Podobně jako Marsalforn Bay jde o nenáročnou lokalitu se snadným přístupem, vhodnou pro první ponory a vyvážení.

Azur Window a Blue Hole

Delší cesta z parkoviště přes kameny a skály. Zanořili jsme se do jezírka (max. hloubka cca 14 metrů) a vyplavali ven pod skalní oblouk Azure Window.

Inland Sea

Ponořili jsme se uvnitř ostrova a velkou jeskyní vyplavali ven do volného moře. Je třeba dávat pozor na lodní provoz. V jeskyni krásně modrá voda, bohužel s kalem od ostatních potápěčů. Největší hloubka v jeskyni je cca 25 metrů.

Ix-Xatt l-Ahmar

Lokalita 3 vraků a krásné mělké vody. V mělké části hejna rybek, sépie, murénky a ropušnice. Dále od břehu jsme navštívili vrak MV Karwela (hloubka cca 38 metrů) a vrak MV Xlendi s torzem automobilu (hloubka 35 metrů).

Ras Il Hobz

Přístup ze břehu, lokalita klesá až do hloubky přes 60 metrů. V mělké vodě krásná viditelnost, spousta červených hvězdic, velká hejna kranasů a mořanů.

Ta'Cenc

Místo přezdívané Sto schodů díky delší cestě z parkoviště do vody, přístup na lokalitu je po žebříku. Viděli jsme chobotnici a mořské koníky.

Cathedral Cave

Nádherné místo s náročným přístupem přes skály dolů k vodě a potom po žebříku. Krásná jeskyně s barevnou výzdobou na stěnách a čistou modrou vodou. Úžasná podvodní krajina.

Mgarr Ix-Xini

Přístup ze břehu, 2 malé jeskyně, největší hloubka cca 18 metrů. Byly zde hvězdice, mořští koníci, červi, mořský jazyk.


Další fotografie naleznete v galerii Gozo 2013 a v v galerii Gozo a Comino 2014.

Odkazy anglicky

The Professional Diving Schools Association of Malta, Gozo & Comino (PDSA)
Visit Gozo
Visit Malta
Popis potápěčských lokalit na Maltě a Gozu, videa
Mapka lokalit na ostrově Gozo

Petr a Katka