Mexiko - potápění v cenotech, mayské památky a Karibik


Jeskyňářská linka vede pod námi přes kameny do tmy. Jsme v mayském podsvětí, v mexických cenotách. Potápěčské svítilny osvětlují fascinující krápníkovou výzdobu stropu. Voda je zcela klidná a krásně čistá, viditelnost je nádherná. Skoro jako bychom se ani nepotápěli. Místo chůze po skále se ale ve stavu beztíže volně vznášíme nade dnem a vedeni linkou obeplouváme sloupy a obrovské kameny. Naprosté ticho, klid a tma. Mysl a tělo se úplně uvolní, pomalu dýcháme, meditujeme a vnímáme pouze okolní krásu.

S uspěchaným a rušným světem nad hladinou nás jako Ariadnina niť spojuje pouze jeskyňářská linka.


Cenota s jeskyňářskou linkou

Vápencové útvary v temnotě

Směrová šipka ukazuje na lince cestu ven

Cílem naší cesty bylo město Tulum na karibském pobřeží poloostrova Yucatán. Ideální místo pro výlety do cenotů, k moři a na památky.

Mexiko, Yucatán, Tulum

Pro návštěvu Mexika nepotřebujete vízum, stačí pas a pro řízení automobilu evropský řidičský průkaz. Na Yucatán se dostanete přes letište ve světoznámém letovisku Cancún, s jedním přestupem je možné letět například přes Německo. Mexiko je veliká země, dostat se kamkoli bez auta zabere hodně času. V Cancúnu je proto ideální si jej u letiště půjčit. Dobrou zkušenost máme s autopůjčovnou Hertz, slušné jednání, bezproblémové vyřízení a dobrý technický stav auta. Pokud chcete auto kromě výletů používat i na potápění, zvolte vhodný model. Do sedanu Chevrolet Aveo jsme se vešli ve 3 lidech s kompletní potápěčskou výbavou na celý den, s menším vozem by to byl problém.

V Mexiku dávejte pozor při placení (ať už hotovostí či kartou), při půjčování aut nebo při tankování, místní mají dost způsobů šizení turistů. Zejména u benzínové pumpy si ohlídejte, že vám obsluha tankuje z vynulovaného stojanu a zda vám při placení bleskurychle nevyměnila bankovky za menší hodnotu.

V Tulumu najdete spoustu možností ubytování, obchody, bankomaty a restaurace. Pro stravování doporučujeme místní stánky nabízející skvělé a levné tortas či tacos. Výbornou a levnou restaurací je Dona Tina, rodinný podnik vařící domácí yucatánskou kuchyni. Skvělá je také rybí restaurace El Camello. Potraviny je dále možné nakoupit ve velkém supermarketu Chedraui, otevřeno od 7 do 22 hodin každý den. Najdete zde všechno včetně dárků, triček a tequily. V oddělení masa prodávájí vynikající steaky. Ceny v supermarketu jsou výrazně nižší než v turistických obchůdcích v centru města.

Mexická doprava je kapitola sama pro sebe. Na silnici je třeba dávat hlavně pozor na šílené zpomalovací prahy, označené jako Tope, jinak riskujete rozbití auta. Technický stav spousty vozidel je tristní, v Mexiku může na silnici cokoli. V silném dešti tak potkáte nesvítící auta, městem se proplétají omlácené, orezlé a nabourané vehikly. Hlavní silnice jsou ale kvalitní a křižovatky dobře značené, bez problému se dostanete na památky i do jiných měst. Cena benzínu je v přepočtu (jaro 2017) cca 20 Kč za litr. U mayských památek se platí parkovné.

Počasí je v turistické sezóně od prosince do května většinou příjemné. Ráno bylo několikrát velmi chladno a během dne se několikrát vyskytly krátké silné bouřky.

Kromě cenotů, moře a památek můžete fotografovat divokou přírodu, mangrovy, ptactvo a leguány. Najdete zde velké zábavní parky s davy turistů i přírodní rezervace. Bohužel část pláží a spousta pozemků je soukromých a vstup na ně je zakázán, nedostanete se tak na fotografování všude.


město Tulum

Cenoty

Cenoty jsou zatopené sladkovodní vápencové jeskyně. Malá část jeskynního systému zvaná kaverny je přístupná i pro rekreační potápěče bez technického vybavení a v některých cenotách se dá i šnorchlovat. Cenoty jsou na soukromých pozemcích, platí se vstupné a pro potápěče bez technických licencí je vstup možný pouze s kvalifikovaným průvodcem. Výše vstupného se může různě lišit, také se připlácí za kamery či fotoaparáty. Pokud si chcete potápění užít, fotografovat a natáčet video, je třeba jít do cenoty ráno pouze ve 2 lidech + průvodce. Jedině tak budete mít čistou vodu, dostatek prostoru a času.


Cenota vznikne propadem stropu do jeskyně, materiál z propadu vidíte uprostřed jezírka.

Cenota Dreamgate, vstupní jezírko se schody

Cenota El Pit, vstupní jezírko s unikajícími bublinami vydechovaného vzduchu

Před ponory absolvujete krátké proškolení o potápění v cenotách. Průvodce vám vysvětlí, proč je důležitá uspořádaná výstroj bez plandajících oktopusů a manometrů, kvalitní vyvážení vodorovně do trimu a proč plavat žabím kopem. Pokud ležíte a neplácáte nohama nahoru dolů jako šnorchlisté, nezvíříte si usazeniny na dně. Takto se potápíme pořád, pro nás se nejednalo o žádnou novinku. Bohužel spousta potápěčů se s těmito základy potápění setká poprvé až zde, u každé cenoty proto na informační tabuli najdete bezpečnostní pokyny a obrázky.


Tabule u cenot s informacemi pro potápěče

Teplota vody v cenotech je 25 stupňů, v cenotě Tajma Ha pak 23 stupňů. Rukavice jsou zakázány a v jeskyni se ničeho nedotýkáte. Zásoba vzduchu se rozděluje na třetiny - první třetina na cestu tam, druhá na cestu zpět a poslední třetina zůstává jako rezerva. Před zanořením se vždy provádí kontrola, zda z potápěčského přístroje neuniká vzduch. Pro ponory jsme měli každý 3 světla, 2 silná hlavní pro natáčení a fotografování a malé světlo jako zálohu.


Cenota Carwash, vstupní jezírko. Katka ukazuje správné vyvážení, polohu ve vodě a uspořádanou výstroj. V cenotech fotografujete delšími časy (1/30 i 1/5 sekundy) a bez dobrého vyvážení se neobejdete. Výborná silná svěla jsou nutností, nasvětlí vám jeskynní prostory a fotoaparát tak snáze zaostří. Využijete je i na video či jen pro kochání se krásou krápníků. Kvalitní 5mm neopren s kuklou je nezbytný, některé ponory trvaly přes 70 minut.

Úžasným zážitkem je proplavání tmavými tunely. Krápníková výzdoba některých cenot je nádherná. Kromě ní ale uvidíte i spoustu dalších zajímavostí. Kosterní pozůstatky zvířat, neuvěřitelné odrazy od hladiny v jezírkách, vrstvy sirovodíku, napadané stromy. Zbytky keramiky jsou pak památkou na lidské osídlení v době, kdy byly jeskyně ještě suché a vznikaly v nich krápníky. Kromě pavouků na suchu jsme pod vodou objevili živého štíra. Do některých cenotů proniká slaná voda, při proplavání se pak smíchá se sladkou a vznikne zákal - haloklina.


Vzduchová bublina vypadající jako zrcadlo

Krápníková výzdoba stropu

Katka v tunelu nad linkou, fotografováno časem 1/25 sekundy

Odraz v hladině

Netopýři na stropě v suché části jeskyně nad hlavami potápěčů

Cenota El Pit, do vody unikající sirovodík vytvořil podvodní Mléčnou dráhu.

Ryby ve vstupním jezírku. V cenotách se ryby plaváním za světly potápěčů dostanou z jednoho jezírka do jiného.

Keramika

Krápníková výzdoba stěn

Průvodce Jirka a sluneční paprsky. Potápění s ním bylo vynikající.

Zvířecí čelist a keramika

Cenota Angelita, napadané stromy vyčuhují z vrstvy sirovodíku.

Cenota Angelita, ostrůvek z propadlého stropu se stromy. Fotografováno časem 1/20 sekundy.

Haloklina, zákal vzniklý mícháním vrstev slané a sladké vody

Katka a sluneční paprsky v cenotě Tajma Ha. Fotografováno časem 1/5 sekundy.

Nebezpečné části jeskyní označují výstražné tabule.

Cenoty Car Wash (Actun Ha), Dos Ojos a Casa jsou ideální i na šnorchlování. V cenotě Car Wash je nádherné jezírko s rostlinami, želvami a rybičkami. V cenotě Dos Ojos se se šnorchlem a svítilnou dostanete až ke kraji jezírka do tmy. Cenota Casa pak nabízí možnost vidět mangrovy, ryby a menšího krokodýla.


Cenota Carwash, vstupní jezírko se schůdky a podvodními rostlinami.

Cenota Carwash, Katka ve vstupním mělkém jezírku s nádhernými rostlinami.

Cenota Dos Ojos, šnorchlující turisté

Cenota Casa, průvodce Jirka na kajaku

Cenota Casa, krokodýl

Cenota Casa, zaplavat si s krokodýlem byl nezapomenutelný zážitek

Cenota Casa, mangrovy

Karibik

Ponory v moři byly pro nás spíš zklamáním. Najdete zde sice korálový útes, je jak v mělké i v hluboké vodě, bohužel ryb je na něm velmi málo. Při pohledu na množství rybářů s harpunami je jasné proč. Moře bylo během našeho pobytu rozbouřené, pohyb vln byl cítit dost hluboko a ve vodě byla spousta kalu. Vzhledem k neustálému pohybu vody sem a tam je fotografování obtížné. Na pobřeží ležel na pláži nános zapáchajících chaluch. V hloubce 35 metrů jsme viděli želvu a langustu. V mělčí vodě jsme pak našli i murény, pár tropických ryb a malé kraby.


Vlny a nános chaluh na pobřeží

Útes a zakalená voda

Útes a rybka

Mayské památky

Nádherné stavby na Yucatánu jsou památkou na jednu z civilizací předkolumbovské Ameriky. Máyové, stavitelé pyramid a chrámů, kultura s vyspělými řemesly, obchodem, s velkými znalostmi matematiky a astronomie. Na všechny památky doporučujeme jet co nejdříve, jen brzy ráno se vyhnete davům turistů a budete mít prostor na fotografování.

Přímo v Tulumu najdete na pobřeží chrámy nad nádhernou pláži.


Tulum - romantické pobřeží, palmy, azurová voda a mayské chrámy

Dále doporučujeme navšívit památky v Cobá s pyramidou Nohoch Mul. Se 42 metry výšky jde o nejvyšší stavbu Yucatánu.


Cobá, pyramida Nohoch Mul

Světoznámé posvátné místo Chichén Itzá nelze opomenout. Pozor na to, že kromě památek v Tulumu jsou ostatní místa v jiném časovém pásmu. Ve státě Quintana Roo (památky Tulum) je standartní východní čas - 5 hodin, zatímco ve vedlejším státě Yucatán s ostatními památkami je to - 6 hodin.


Chichén Itzá, Kukulkánova pyramida zvaná také El Castillo (hrad) s výškou 35 metrů. Vstup na pyramidu je po smrtelné nehodě americké turistky zakázán.

Chichén Itzá, dekorace zdí

Chichén Itzá, chrám válečníku

Komplex staveb Ek Balam (Černý jaguár) zatím není příliš známý. Na památky zde můžete vylézt a pokud přijedete brzo ráno, budete mít celý areál sami pro sebe.


Ek Balam, pohled z velké pyramidy

Ek Balam, cenota Xcanche

Pro fotografování a natáčení jsme použili kompakt Canon Powershot G16, pod hladinu se zanořoval v podvodním pouzdru Fantasea se světly Sola. Všechny snímky pod hladinou i video jsou pořízeny ve volné vodě, bez dotyku se dnem či držení se.

Naše video:


Rada na závěr: Zájezdy do Mexika prodávají v Česku cestovní kanceláře i potápěčská centra. Doporučujeme ale se bez nich obejít. Ubytování seženete na internetu, zakoupíte letenku a v půjčovně si objednáte auto. Potápění a výlety pak můžete řešit s mexickým potápěčským centrem. Jeho personál zná aktuální situaci a v cenotech je jako doma. Nestane se vám tak, že by vás na některou potápěčskou lokalitu nepustili. Perfektní zkušenost máme v Tulumu s potápěčským centrem a plnírnou Easy Chango. Děkujeme jejich personálu a průvodci Jirkovi, potápění bylo skvělé! Odkaz na Easy Chango naleznete níže, domluvíte se s nimi anglicky i česky. Kromě výletů do cenotů nabízejí i potápěčské kurzy, zapůjčení výbavy a ponory v moři.

Odkazy

Naše galerie

Autopůjčovna Hertz

Potápěčské centrum Easy Chango

Petr a Katka