Filipíny, potápění na ostrově Apo


Za okénkem letadla vidíme hustou mlhu, kdesi pod námi je v bílé peřině Jižní Korea. Za chvíli se kola podvozku dotknou přistávací plochy obřího mezinárodního letiště Inčchon. Jsme přibližně v polovině cesty na Filipíny. Naším cílem je malý ostrov Apo v provincii Negros Oriental, hodnocený jako jedna z nejlepších potápěčských lokalit na světě.

Z letiště Inčchon letíme večer dále na jih do metropole Cebu, o půlnoci jsme konečně na Filipínách. Vítá nás tropická noc a krásně teplý vzduch. Další den pomalu pokračujeme v cestě - autem z Cebu do přístavu Santander - Liloan, zde se nalodíme na trajekt a přeplavíme se na ostrov Negros do přístavu Sibulan. Poté pokračujeme ze Sibulanu mikrobusem přes město Dumaguete do Malatapay. Z pláže v Malatapay už v dálce vidíme ostrov Apo.

Nasedáme na malou loď s vahadly a po přibližně 50 minutové jízdě, kdy nás občas zmáčí vlny a vodní tříšť, jsme nakonec v cíli. Vysedáme z lodi do moře a brodíme se půl metru hlubokou vodou na pláž ostrova Apo, do snového tropického ráje... Jdeme okolo bílých lodí, nad hlavou palmy a v písku leží kokosy.


Palubní obrazovka v letadle s mapou cesty přes Rusko, Mongolsko, Čínu až na letiště Inčchon.

Momentka během cesty z Cebu do přístavu Santander - Liloan.

Ostrov Apo v dálce na moři.

Těsně před přistáním míjíme luxusní resort Apo Island Beach Resort.

Další den fotíme z lodi během potápění pláž na západní straně ostrova znovu, na památku.

Marios Scuba Diving and Homestay, stravování, ceny a potápěčské centrum

Ubytování, stravování a potápění jsme měli dopředu zajištěno v potápěčském centru Marios Scuba Diving and Homestay. Majitelem je Mario Pascobello a v podstatě bydlíte v jeho rodině. Ubytování je velmi jednoduché, můžete si vybrat z různě velkých stejně jednoduše zařízených pokojů či z větší ložnice s 8 postelemi. Záchod se zalévá kyblíkem a voda ve sprše teče jen studená, je to zachycená dešťová voda z podzemního rezervoáru.

Elektřina na ostrově funguje pouze večer mezi 18 a 21 hodinou, tehdy je také k dispozici za poplatek pomalé připojení na internet. Mobilní signál budete mít lepší se SIM kartou Globe, Smart kartu nedoporučujeme.

I výběr jídel je bohužel malý, na ostrov se musí téměř všechno dovážet. K snídani jsou palačinky či vajíčka (slanina byla jen občas), celý den je k dispozici černý čaj nebo káva. K obědu a večeři dostanete v kuchyni kuřecí či vepřové, případně rybu - vše jednoduše upravené pouze na několik málo způsobů. Jako příloha je vždy rýže a tropické ovoce, zejména mango bylo naprosto vynikající. Můžete si objednat i zeleninový salát nebo čerstvý kokos, palmy rostou všude okolo.

Pivo San Miguel 0,35 l stálo u Maria 40 pesos, malá 0,3 l Coca Cola 15 pesos, 1 litr vody z barelu 10 pesos (všechny ceny jednoduše dělíte 2 a dostanete cenu v korunách).

Ve vesnici najdete několik krámků s potravinami, prodávají také nápoje - 1,5 litrová Coca Cola stála 55 pesos, 0,7 l láhev výtečného kokosového rumu Tanduay - Boracay byla za 95 pesos, velké litrové pivo Golden Eagle 60 pesos. Jeden ponor s průvodcem včetně dopravy lodí vyšel přibližně na 840 pesos, hodina připojení k internetu shodně jako vyprání prádla na 100 pesos.

Pěkná trička jako suvenýr stála ve stánku na pláži podle velikosti 150 až 300 pesos. V obchodech a stáncích si přivydělávají místní rodiny, takže vámi utracené peníze jdou přímo obyvatelům vesnice.

Potápěčské centrum je malé, s omezeným počtem výstroje k zapůjčení. K dispozici jsou 2 čluny, jejich posádka nosí potápěčskou výstroj do člunu a zpět do centra. Malý počet láhví a zátěží se občas v provozu projeví - nejsou olova a musíte počkat, než se předchozí skupina vrátí z ponoru, případně čekáte až kompresor naplní prázdné láhve.

Láhve jsou INT, dají se ale snadno přeměnit na DIN demontáží vložky z ventilu. Adaptéry DIN / INT jsme tak vezli zbytečně, obecně se ale doporučuje mít je vždy pro jistotu s sebou (na Filipínách se používají téměř výhradně INT regulátory).

Problémem bylo oplachování výstroje po ponoru. Oplachovací nádržky jsou malé, sladkou vodou se šetří, vyměňuje se jen občas a později odpoledne již v nádrži byla hodně špinavá.

Žádný luxus prostě u Maria nelze očekávat, podmínky mohou být pro někoho spartánské. Dobře se vyspíte a slušně najíte a pak už se jen potápíte, potápíte a potápíte. Z azurového moře vidíte při potápění překrásnou scenérii, skály a zeleň nad mořem. Večer po ponorech si pak se skleničkou rumu v ruce užíváte atmosféru tropického ostrova. Místní hrají na ukulele nebo kytaru a zpívají.

Pokoj s nezbytnou moskytiérou. Kromě postele tu ještě najdete jednoduchou malou poličku a stolek z bambusu.

Koupelna s WC a malým umyvadlem, sprchový kout je naproti.

Dvorek s barelem pitné vody pro hosty, vpravo je kuchyň. Vlevo vzadu najdete posezení v domečku, večer zde po spuštění proudu můžete využít připojení na internet.

Jídelna, vzadu je velká bílá termoska s horkou vodou, čaj a káva. K dispozici je také cukr, med a javorový sirup.

Snídaně, dvojitá porce vajíček a chléb. K jídlu je vždy pouze lžíce a vidlička.

Potápěčské centrum se skladem láhví a výstroje, okolní zábradlí a stromy slouží k sušení věcí.

Na ponory jezdíte s typickou vahadlovou lodí - bangkou.

Potápění na východní straně ostrova Apo.

Ingrid v nádherné azurové vodě, východní strana ostrova Apo.

Divemaster Arthur u malé oplachovací nádrže, pro pořádné umytí výstroje nádrž vůbec nestačí.

Maličký červený kyblíček vpravo slouží k oplachování masek, regulátorů a fototechniky, větší fotosestavu ale do něj nedáte. Sladké vody je málo a tak se v nádržích vyměňuje jen zřídka.

Fotografie pod hladinou

Korálová zahrada u ostrova Apo je nádherná - jak svojí velikostí, tak pestrostí druhů, tvarů a barev. Některé korálové útvary mají přes 6 metrů v průměru. U ostrova potkáte velké množství želv. Ryby jsou plaché, nejsou tolik zvyklé na potápěče a drží se v uctivé vzdálenosti.

V hlubší části korálového útesu najdete pak i velká hejna modrých a fialových bradáčů, sapínů, spoustu ploskozubců, cejnovky. V mělké části je velké množství sasanek s klauny nejrůznějších barev, objevíte klipky, mořské hady, ještěrohlavce, ropušnice, havýše, plotosy, bodloky a spoustu dalších známých obyvatelů tropického útesu.

Potápění a focení pod vodou je závislé na počasí a na nepravidelně se vyskytujícím a proměnlivém proudu. Většinou je proud slabý, unáší s sebou ale nečistoty (voda je potom zelená) a ztěžuje pořizování fotografií.

Počasí se u ostrova poměrně rychle mění, obloha se několikrát zatáhla, foukal vítr a pod vodou pak byla na fotografování doslova tma. Musíte si také dávat pozor na lodní provoz, nezbytnou výbavou na každý ponor je dekobójka a píšťalka pro případ, že vás odnese proud.

Všechny snímky pod hladinou jsou pořízeny kompaktním fotoaparátem Canon Powershot G11.


Korálová zahrádka

Nejrůznější tvary a barvy na útesu

Lilijice

Čtverzubec v čistírně

Lilijice

Korálová zahrádka a ryby

Klauni v sasance

Další korálová zahrádka

Nahožábrý plž

Štětičkovec

Nahožábrý plž

Rournatec

Množství ryb u útesu

Na útesu potkáte také mnoho želv

Ne vždy nám podmínky přály, několikrát bylo zataženo a pod hladinou málo světla. Voda byla zelená, slabý proud ztěžoval fotografování a přinášel s sebou nečistoty.

Seznam navštívených lokalit na ostrově Apo

Západní břeh

Largahan

Tmavý písek a členité skály, velmi zajímavá lokalita. Místy ze dna vyvěrají bubliny metanu, projevuje se tak vulkanická aktivita. Vyskytují se tu nahožábří plži, můžete vidět ropušnice, štětičkovce a murény, hejna bradáčů.

Boluarte

Podobná lokalita jako Largahan, členité skály a kameny, vše obrostlé spoustou života. Najdete tu mořské plže a spoustu měkkých korálů.

Chapel

Výchozí místo s přístupem ze břehu, i tak se ale nejen na tuto lokalitu jezdí lodí. Minimální nebo jen velmi slabý proud. Dále v moři se mění na stěnu, bohatě porostlou korály. Uvidíte zde želvy, murény i nahožábré plže a úhořovce.

Katipunan

Bohatá a rozmanitá korálová zahrada mezi lokalitou Chapel a Rock Point. Minimální nebo jen velmi slabý proud, ideální pro začátečníky. Želvy, mořští hadi a obrovské korálové útvary.

Rock Point

Nádherně skalnatá a členitá oblast se spoustou života, čistá voda. Měkké i tvrdé koráli a houby. Může zde být silný proud ve směru od ostrova na volné moře. Uvidíte velká hejna ryb - kranase, chňapaly, chrochtaly a bodloky. Potkali jsme královskou makrelu (cca 1,5 metru).

Sever

Coconut

Značně zakalená voda s velmi silným proudem, této lokalitě se přezdívá pračka. Pro fotografování bohužel naprosto nevhodná. Velká hejna ryb - kranasi, bradáči, soltýni. Viděli jsme i velkého kranase modroploutvého. Korálový útvar obsypaný malými žlutými sumýši.

Východní břeh

Cogon

Zakalená voda a silnější proud, dno postupně padá více do hloubky. Proud vás odnese na lokalitu Mamsa, kde čekají lodě. Není zde tolik korálů, místy je písek.

Mamsa

Zde jsou již korály dost poškozeny větrem a vlnobitím z roku 2012. Pod vodou je pusto a prázdno.


Mapka ostrova Apo

Poznámka:

Sanctuary je původní chráněná oblast ostrova Apo, vzniklá v roce 1982. Na začátku 80. let byly ryby okolo ostrova téměř úplně zlikvidovány lovením velkými sítěmi a rybařením pomocí dynamitu a kyanidu. Jak ryb ubývalo, museli rybáři jezdit za úlovky stále dál od ostrova. Postupně se proto ve spolupráci se známým biologem doktorem Angelem Alcalou z filipínské Silliman University podařilo místní rybáře přesvědčit o nutnosti změnit metody rybolovu. U břehu byla zřízena pokusná chráněná zóna. V ní byl lov zakázán úplně, rybám tak bylo na tomto malém území poskytnuto útočiště pro rozmnožování.

Rybí populace i korálové útesy se po čase v chráněné oblasti vzpamatovaly. Sanctuary postupně pomohla zarybnit okolní vody a stala se tak vzorem pro další podobná chráněná místa na Filipínách i jinde na světě. Vyhrazené území bylo časem dále rozšiřováno, až byl kompletně celý ostrov v 90. letech vyhlášen chráněnou oblastí. Nyní jsou vody okolo něj domovem více než 650 druhů ryb a 400 druhů korálů.

Bohužel během roku 2012 byla Sanctuary silně poškozena vlnami a větrem, vanoucím z jiného směru než obvykle. Útes na východní straně ostrova u Sanctuary byl téměř kompletně zničen, následky větru jsou ale patrné i na lokalitě Mamsa. Pro potápění je teď Sanctuary uzavřena a pod dohledem biologů probíhá její obnova.


Poničený útes a ulámané korály, lokalita Mamsa

Naše video:


Další fotografie pak naleznete v naší galerii Filipíny 2014


Petr a Katka