Potápění na Raja Ampat


Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší útesový žralok. Ryby, ryby, ryby - jsou všude. A korály také. Obrovský, neskutečně pestrý a bohatý útes, táhnoucí se kilometry daleko. Tropické barevné rybičky, houby, lilijice, klauníci, manty, straškové, chrochtalové, netopýrníci, bodloci, vějířníci, trnuchy, murény, želvy, wobegongové.. Během hodiny pod vodou vidíte všechno. Je to jako listovat encyklopedií podvodních živočichů.

Korálové útesy jsou neskutečně pestré.

Souostroví Raja Ampat najdete na konci Indonésie v provincii Západní Papua. Oblast ležící v Korálovém trojúhelníků se skládá z cca 1500 ostrovů a je známá největším množstvím podvodních živočichů a korálů na světě. Vyskytuje se zde přes 1600 druhů ryb, přes 600 druhů korálů a přes 690 druhů měkkýšů. Oblasti se říká také podvodní Amazonie nebo srdce Korálového trojúhelníku.

Vstupní branou na souostroví je mezinárodní letiště Domine Edward Osok v Sorongu. Dostanete se sem za 4-6 hodin letu z Jakarty, hlavního města Indonésie. Lety jsou z Jakarty buď přímé a nebo s krátkou zastávkou v Makassaru.

Ze Sorongu pak na rozličné ostrovy a ostrůvky pokračujete lodí. Výběr letu je potřeba dobře rozmyslet, většina lodí má pevně dané doby odjezdu ze Sorongu. Pokud se zdržíte a minete domluvenou dobu odjezdu, může to znamenat nutnost přespání a nebo velmi drahé (přes 500 dolarů za osobu) svezení s jinou lodí. Papuánci jsou velmi milí lidé, ale domluva angličtinou s nimi nemusí být jednoduchá. Vyplatí se proto plánovat. Nebuďte také překvapeni vyššími cenami. Potraviny i voda se komplikovaně ručně nakládají a vozí lodí, na Raje Ampat je vše daleko.

V Indonésii bohužel nefunguje systém kotvících bójí, takže potápěčské safari lodě vyhazují kotvy přímo do útesů. Proto jsme se rozhodli nejet na loď, ale zvolit pobyt na souši v resortu na ostrově Kri. Útesy okolo tohoto ostrova drží stále platný rekord v počtu mořských organismů - Dr. G. Allen během jednoho ponoru na útesu Cape Kri napočítal celkem 374 druhů.

Pohled na ostrov Kri z moře.

Kri představuje místo jako ze snu. Sněhobílá pláž, neskutečně hustá a sytě zelená ostrovní vegetace, která se přes písek sklání až téměř nad vodu. A na pláži a nad mořem dřevěné domečky v papuánském stylu.

Kri je pokryté tropickým pralesem.

Kri a Papua Diving resort při odlivu. Po příjezdu jsme se zuli a obuv pak nazuli až při odjezdu. Nádrž s vodou slouží k namáčení chodidel, jinak se přes rozpálené molo chodí naboso špatně.

V Kri Eco resortu je vše podřízeno kvalitnímu tropickému zážitku, vašemu odpočinku a skvělému potápění.

Tropická zeleň a pláž na Kri. Vše je obklopeno přírodou.

Ze zeleně se ozývají zvuky tropického ptactva a po stromech se pohybují varani a medvídek kuskus.

Pohled přes molo na ubytování nad mořem. Bydlení v papuánském stylu je skvělé a k tomu nádherné výhledy na zátoku a na západy slunce.

V pokoji je věšák a sušák na prádlo, velké police, elektrické zásuvky a stolek na notebook, velký ventilátor a každé ráno personál doplňuje čistou pitnou vodu. Díky moři a přírodnímu materiálu stavby je uvnitř příjemně, krásně se obejdete bez klimatizace. Většina chatek v resortu má sdílené sociální zařízení v džungli na pevnině.

Pohodlná postel s moskytiérou.

Ráno a večer se ze své verandy při odlivu koukáte na malé žraloky, jak pilně loví v mělké vodě.

Malý žralok a kranasi v zátoce Kri vedle našeho ubytování.

Jídelna přichystaná k večeři.

Výběr jídel se skládá z masa i vegetariánských chodů, rýže, zeleniny, salátů a ovoce. Střídá se evropská a papuánská kuchyně, jídla jsou pestrá a vynikající.

Jídelna slouží během dne jako odpočinkový prostor s možností uvařit si čaj nebo kávu, dát si k ní zákusek a přečíst si potápěčský časopis nebo některou z nádherných encyklopedií o Raja Ampat nebo tropickém ptactvu.

Jediné boty, které během pobytu potřebujete, jsou neoprénové do ploutví a jediný počítač, na který během dne koukáte, je ten potápěčský :-) Internetové připojení v pokoji je pomalé a k dispozici máte omezená data na týden, ale pro poslání e-mailu to stačí. Nic vás tedy neruší.

Potápěčské molo pro vstup do lodi, do vody a na oplachování a sušení věcí.

Potápěčské molo slouží pro přístup do vody, nakládání do lodí, k oplachování a sušení potápěčského materiálu. Díky stále foukajícímu větru schnou věci dobře. Molo se hodí i pro fotografování - západy slunce jsou neskutečné. Klidná rovná hladina moře, příjemné večerní teplo, nádherné barvy oblohy.

Tropický ráj nad hladinou se pak při ponoření změní na podvodní verzi. Stejně neskutečnou, bohatou a barevnou jako krajina na souši. Potápění na Raje je na některých lokalitách vhodné i pro začátečníky, ale ty nejlepší útesy a ponory probíhají v proudu a v hloubce. Zkušení potápěči s Advanced a Nitrox licencí si proto ponory vychutnají mnohem lépe. Potápění s Nitroxem je v Kri Eco resortu bez příplatku a rozhodně jej doporučujeme využít. Spousta nádherného života je hluboko a ponory často začínají v 25 metrech. Díky Nitroxu jsme se mohli potápět 13 dní v kuse (2-4 ponory denně) a užívat si krásu pod hladinou bez omezení.

Hladina moře je klidná, místo vahadlových lodí se tak na potápění používají rychlé čluny.

Potápěčská výstroj je spolu s náhradními láhvemi připoutaná k boku lodi, pod sedačkou pak máte místo na fotoaparát, pití a olova. Teplota vody je přibližně 28 °C. Potápěčské láhve mají univerzální ventily DIN/INT, obejdete se tedy bez redukce. Průvodci i lodní posádky jsou zkušené a perfektně znají místní podmínky, což je nutností pro bezpečné potápění v proudech.

Ponory v proudu vyžadují trochu praxe, dobré vyvážení a plavání je nezbytností. Během pořizování fotografií a videa jste jen pár centimetrů od korálu. Díky hustotě korálů rostoucích těsně vedle se není čeho chytit. Vše musíte zvládnout fotografovat v pohybujícím se vodním živlu. Je třeba opatrně manévrovat pomocí ploutví a po dokončení záběru od útesu v proudu vycouvat. Na některých místech na vrchu útesu se můžete zachytit útesovým hákem na skálu mimo korál a kochat se životem vířícím okolo vás.

Útesový hák v akci v silném proudu.

Katka a lilijice. Chcete mít skvělé fotografie a nejlepší zážitky pod hladinou? Recept je jednoduchý - na potápění cestujte jen ve dvojici, bez velkých skupin a cestovních kanceláří. Potápějte se s přístrojem a foťte kompaktem (malý fotoaparát můžete snadno vzít kdykoli kamkoli).

Na útesech najdete obrovské množství želv. Nejčastěji jsou k vidění karety pravé.

Kobercový žralok neboli Wobegong. Na útesech jich najdete spoustu. Zde se schovává spolu s malými rybičkami pod útesem, jindy jej potkáte jak volně plave.

Kromě Wobegongů potkáte ve vodě také spoustu žraloků útesových. Často plavou těsně za vámi, lidí si ale nijak nevšímají. Vidět žraloky takto pod hladinou náhodně během ponorů, zcela přirozeně ve vodním živlu a jen v malé skupince potápěčů, je krásný zážitek.

Žralok na korálovém útesu.

Bezpečnostní zastávka na bójce. Signální bójku a útesový hák si určitě zabalte s sebou.

Během potápěčských výletů se zastavujete na malých tropických ostrůvcích na jídlo.

Naše potápěčská skupinka během oběda.

Pobřeží Netopýřího ostrova, bílý jemný písek a klidná hladina pod slunečnou oblohou. Takto relaxujete po obědě.


Na své si přijdou i milovníci makra. Vějířník na útesu.

Chrochtalové jsou na útesech často. Patří mezi naše nejoblíbenější ryby. Pořídit snímek výše ale bylo velmi náročné. V hloubce a v silném proudu se musíte opatrně přiblížit na pár centimetrů k útesu a k rybám, v kalu unášeném proudem je nasvítit a vyčkat na správný moment.

Hejno ploskozubců. Ukázka kalu na útesu.

Mantu nad korály potkáte poměrně často v závislosti na období, kdy se tam potápíte. Ukázka kalu na útesu.

Passage

Britský objevitel Alfred Russel Wallace (je po něm pojmenována Wallaceova linie) nazval trasu mezi ostrovy, dnes nazývanou Passage, jedním z nejvíce malebných míst na světě.

Výlet tímto cca 20 metrů širokým kanálem mezi ostrovy Waigeo a Gam patří mezi nezapomenutelné zážitky. Zeleň se dotýká smaragdové vody, v mělké vodě uvidíte pod lodí ryby a okolo vás uslyšíte tropické ptactvo. Na ponorech v silném proudu je množství barevných korálů, sumek a hub. V zakalené mělké vodě pak vytváří shora svítící slunce nádherné paprsky. Také se zde vyskytuje množství malých živočichů pro makro záběry. Bohužel na některých nádherných místech s mangrovy jako je Hidden Bay se již nelze potápět, mohou se zde vyskytovat mořští krokodýli.

Průjezd kanálem.

Korály a sluneční paprsky.

Sumky na kameni.

Ostrovy Fam

Vyhlídková plošina ostrovů Fam nabízí jeden z nejvíce ikonických pohledů na Raju Ampat. Fotografie z tohoto místa najdete často v katalozích cestovních kanceláří nebo coby reklamu na internetu. Pod slunečnou oblohou se před vámi otevře výhled na neskutečnou tyrkysovou vodu s ostrůvky, vypadají jako zelené perly na modrém podkladu.

Krajina z vyhlídkové plošiny ostrova Fam, jeden z nejznámějších pohledů na Raja Ampat.

Detail pobřeží u ostrova Fam.

Ostrov Sauwandarek

Nádherný tropický ostrůvek se sytou zelení a romantickou bílou pláží. Dřevěné molo vede do malé vesničky. Pod molem se v čisté vodě nachází obrovská hejna ryb, na pilířích rostou barevné korály. V okolí mola najdete pod hladinou spoustu krásných útesů, sasanky s klauny a mořské želvy.

Pohled z mola na pobřeží ostrova.

Útes u ostrova, korály a sasanka s klaunem.

Korály pod molem.

Hejno ryb a korál pod lodí.

Vřeténka mandarín

Po celodenním potápění můžete na noční ponor zamířit do vedlejšího resortu Sorido Bay. V mělké vodě zde najdete ryby Vřeténky mandarín. Po cca půlhodině se rybky našich světel přestaly bát a nakonec se nám podařilo je i vyfotografovat.

Vřeténka mandarín na útesu.

Závěrem

Potápění a dovolená na Raje Ampat představuje naprostou špičku mezi tropickými dovolenými. Jde o "Mount Everest" ponorů na korálových útesů a o celoživotní zážitek. Neuvěřitelně krásná, civilizací zatím neponičená a barevná krajina nad i pod hladinou bere dech. K tomu všude hejna ryb všeho druhu. Romantické bílé liduprázdné pláže s palmami a fantastické západy slunce.

Raja Ampat je nejlepší lokalita pro ty, kteří jsou již pokročilí potápěči s více jak 100 ponory, ideálně i s licencí na Nitrox. Samozřejmostí by mělo být plavání v trimu žabím kopem. Tak si krásu pod hladinou vychutnáte nejlépe, také se vám bude mnohem snáze fotografovat nebo natáčet video.

Bez Nitroxu a bez Advanced licence vás sice na ponory vezmou, budete mít ale značně omezený výběr lokalit a také čas v hloubce na útesu. To samé platí i pro šnorchlování. Korálové útesy při něm sice uvidíte, ale nepočítejte s tím, že byste se dostali na útesy v proudu nebo dostatečně hluboko a blízko k většině živočichů. Neznamená to ovšem, že by nemělo smysl na Raju Ampat jezdit, pokud se ještě nepotápíte s přístrojem. Potápěčský kurz si můžete udělat až přímo tam.

Kdy na Raju? Sezóna s větším množství ryb a také větším množstvím planktonu ve vodě trvá cca od října do května. Od června do září je voda méně kalná a potkáte zde méně turistů a méně mant.

Kudy? Nejlepší je doletět do Jakarty a odpočinout si v letištním hotelu. Poté buď přímo nebo s přestupem pokračujete na letiště v Sorongu. Předem si v Sorongu domluvte vyzvednutí na letišti a dopravu věcí k lodi. Většina resortů to pro vás zařídí, někde je to již v ceně.

Kam a který resort? Máte na výběr od malých levných míst typu homestay až po větší a dražší resorty s lepším jídlem a pohodlnějším ubytováním. Cesta lodí na vzdálené ostrovy ale trvá více hodin. Myslete také na to, že při intenzivním potápění se hodí komfortnější ubytování s teplou sprchou na opláchnutí soli z vás i z fotografické techniky a pestřejší strava.


A na konec si užijte krásu potápění na Raja Ampat. Video z návštěvy Jurriena a Isabelle Wiss na ostrově Kri:A video od Hergena Spalinka z www.gotmuck.com: