Rhodos - dovolená s Tomíkem a šnorchlování


Delší pauza s dovolenými u moře vynucená covidem, rekonstrukcí bydlení, narozením potomka a dalšími značnými změnami v našem životě je konečně u konce. Z okénka letadla sledujeme přibližující se ostrov Rhodos. Konečně zas doplníme jód, užijeme si teplo, moře a mořský vzduch i procházky po pláži.

Při plánování dovolené s dítětem jsme chtěli do teplého moře s pěknou pláží, do destinace dostupné krátkým letem bez přestupů. Cestovali jsme s rodinou, abychom měli zajištěné hlídání pro Tomíka.

Prioritou pro nás byla dostatečná teplota vody a pohodlný vstup do moře přes písečnou pláž (vhodnou i pro hry), do klidné vody bez vln. Také jsme chtěli alespoň na chvíli vyzkoušet šnorchlování a zjistit, co najdeme pod hladinou.

To vše nám skvěle splnil řecky ostrov Rhodos. Šnorchlování v Egejském moři jsme brali jen jako okrajový doplněk dovolené, ale i v tomto ohledu nás ostrov překvapil - za půl hodiny na šnorchl jsme viděli ve vodě víc ryb, než při týden trvajícím potápění v Chorvatsku :-)

Všechny snímky v článku jsou z kompaktního fotoaparátu Canon Powershot G7 X III s podvodním pouzdrem Fantasea.


Nejlepší místa pro šnorchlování na Rhodosu:

Zátoka Anthony Quinn

Zátoka Ladiko

Zátoka St. Paul

Pláž Kalithea

Pláž Kathara

Pláž Oasis

Pláž Traganou

Pláž Kolymbia

Pláž Stegna

Pláž Charaki

Pláž Glystra

Pláž Lindos

Pláž Pefki

Pláž Kopria


Rhodos - typická krajina pod vodou a ryba kněžík.
Rhodos - typická krajina pod vodou a kněžík.

Detail podvodní krajiny Rhodos, řasy a další podvodní život Středozemního moře.
Detail podvodní krajiny Rhodos - ne, není to korálový útes, jde o řasy a další podvodní život Středozemního moře.

Rhodos, hejno cípalů.
Hejno cípalů.

Řasy na kamenech v mělké vodě na Rhodosu, zde najdete většinou ráno nejvíc ryb.
Řasy na kamenech v mělké vodě, zde najdete většinou ráno nejvíc ryb. Nemá smysl šnorchlovat nad pískem přímo u pláže, kde ryby nenajdou nic k jídlu. Vzadu je vidět kněžík. Snímek bez úpravy.

Rhodos Stegna

Na první dovolené jsme zvolili ubytování přes Airbnb v městečku Stegna, ve vile Verde. K moři jsme to měli cca 10 až 15 minut, díky větší vzdálenosti od pláže a silnice bylo ale ubytování výrazně klidnější. Pláže ve Stegně byly pěkné, nebyly přeplněné lidmi a byl na nich jemný písek. Na vstupu do vody se občas objevilo pár kamenů, ale jinak byla pláž nádherná. Lehátka na pláži byla vždy za poplatek a většinou byla obsazená.

Teplota vody byla cca 28 až 29 stupňů, pro koupající se malé dítě nebo pro delší šnorchlování jen v tričku ideální. V městečku je několik skvělých menších restaurací, kde se velmi dobře najíte, také pár obchodů i možnost půjčit si auto. Potápěčské centrum zde bohužel nenajdete.

Hlavní ulice byla ve Stegně přes den rušná, se spoustou aut a turistů (zejména o víkendu). Ranní a večerní procházky a fotografování na pobřeží byly už mnohem klidnější, lidí zde bylo málo. Na běhu brzo ráno jsme pak nepotkali téměř nikoho, stejně tak na ranním šnorchlování.


Pohled na zátoku, Stegna.
Pohled na zátoku, Stegna.

Podvodní krajina v zátoce, Stegna.
Podvodní krajina v zátoce, Stegna. Chodili jsme šnorchlovat zejména do levé části zátoky úplně na konec, někde na úrovni ubytování Stone and Sea.

Kolekce snímku, Stegna. Ukázky podvodní krajiny u břehu, vpravo snímky pobřeží.
Kolekce snímku, Stegna. Ukázky podvodní krajiny u břehu, vpravo snímky pobřeží.

Tomík při procházce po pláži a vpravo Katka při šnorchlování, Stegna.
Tomík při procházce po pláži a vpravo Katka při šnorchlování, Stegna.

Kolekce snímků ze šnorchlování, život pod vodou a podvodní krajina, Stegna.
Kolekce snímků ze šnorchlování, život pod vodou a podvodní krajina, Stegna. Vpravo dole naše výbava s pirátskou kachničkou pro Tomíka a fotoaparát Canon v podvodním pouzdru Fantasea.

Rhodos Pefki

Pro druhý pobyt na ostrově Rhodos jsme zvolili oblast Pefki, ubytování v Hibiscus Plakia Beachfront s bazénem, v klidnější části na konci městečka. Na pláž Plakia s nádherným pískem jsme to měli cca 2 minuty, pláže byly málo obsazené a celé místo bylo velmi klidné. Ráno nebyl v moři téměř nikdo. Nalevo od pláže Plakia je nádherná malá zátoka s bezejmennou písčitou pláží a lehátky zdarma, rovněž skvělá pro děti.

Díky malému množství lidí na pláži nebyl problém si vybrat místo. Šnorchlování v Pefki na obou plážích bylo vynikající, klidná hladina, teplota ráno cca 27 stupňů, odpoledne teplota vody 29 až 30 stupňů. Voda byla bohužel zakalenější (zejména odpoledne), na konci pobytu se pak jeden den zakalila velmi silně a její teplota klesla ráno na 25 stupňů. Rybářské čluny měly vyhrazená místa ke kotvení mimo pláže a jezdilo jich málo.

Do restaurací a obchodů v Pefki jsme to měli o kousek dál, pár minut od našeho ubytování dole na pláži bylo ale výborné občerstvení nabízející vychlazené nápoje a gyros. Nepříjemným překvapením pro nás bylo zjistění, že většina barů, malých restaurací a občerstvení otvírá až pozdě odpoledne či večer - turistů bylo v Pefki výrazně méně, ulice byly například v 11 hodin dopoledne liduprázdné. Pokud ale máte rádi klid, je Pefki ideální.

V Pefki najdete i potápěčské centrum Lepia Dive Centre. Bohužel centrum bylo od našeho ubytování docela daleko a nestihli jsme tak jejich služby vyzkoušet.

Tomík dostal před dovolenou v Pefki nafukovací rukávky Decathlon Nabaiji s textilním potahem vnitřní části. Jsou velmi pohodlné, ze silného materiálu, skvěle drží na rukou a Tomík s nimi krásně plaval v leže v "trimu". Pro hraní ve vodě jsme z Decathlonu dokoupili ještě skvělou nafukovací nudli.


Prázdné ulice ráno, Rhodos Pefki.
Prázdné ulice ráno, Pefki.

Klidná hladina a nádherná pláž Plakia se žlutým pískem, Rhodos Pefki.
Klidná hladina a nádherná pláž Plakia se žlutým pískem, Pefki.

Hejno ryb nad kameny a slunce, snímek ze šnorchlování před 7 hodinou ráno, Rhodos Pefki.
Hejno ryb nad kameny a slunce, snímek ze šnorchlování před 7 hodinou ráno, Pefki.

Kněžík a řasy na kamenech, Rhodos Pefki.
Kněžík a řasy na kamenech, Pefki.

Momentky ze šnorchlování, Pefki. Katka a Petr při Šnorchlování.
Momentky ze šnorchlování, Pefki. Katka používala starší ploutve na šnorchlování Scubapro (snímek vpravo nahoře), Petr bez problémů šnorchloval se svými botičkami a ploutvemi Tusa Imprex Tri-ex pro potápění s přístrojem (snímek vpravo dole).

Hejno ryb u břehu, Rhodos Pefki.
Hejno ryb u břehu, Pefki.

Katka při šnorchlování kousek od pláže, Rhodos Pefki. Některé dny byla voda ráno pěkně čistá.
Katka při šnorchlování kousek od pláže, Pefki. Některé dny byla voda ráno pěkně čistá.

Malé vlny a velké kameny těsně u břehu, Rhodos Pefki.
Malé vlny a velké kameny těsně u břehu, Pefki.

Momentky z dovolené Rhodos Pefki, Fotografování s Canonem G7 X III.
Zleva nahoře - Tomík řádí v bazénu (modré rukávky Nabaiji) a fotografujeme na krásné pláži. Pohoda s pivem u bazénu a pohled na rybářské čluny. Fotografování s Canonem G7 X III nás bavilo, je to skvělý cestovní fotoaparát.

Rhodos život pod vodou a šnorchlování

Život pod vodou nás překvapil. Není to tropické moře, ale ryb zde bylo opravdu hodně. Viděli jsme také murény, hvězdice, perutýny a chobotnici. Zejména ráno byla hejna ryb opravdu velká - doporučujeme chodit do vody brzy. Na objevování hlubšího moře při ponoru s přístrojem bohužel nezbyl čas.

Moře pro šnorchlování bylo na obou dovolených klidné, ve Stegně jsme s sebou ani neměli ploutve. Žádný proud, snadný vstup do vody a ryby hned blízko břehu. Teplota vody byla v červenci a srpnu dostatečná pro více než 90 minutové šnorchlování jen v tričku. S sebou jsme měli Petrův potápěčský počítač, který nám sloužil jako podvodní hodinky a na měření teploty moře.

Stegna i Pefki měly hezkou podvodní krajinu, v Pefki bylo více ryb. V Pefki bylo nutné jít šnorchlovat brzo ráno pro pěkné fotografie, ve Stegně byla voda odpoledne čistější. Nelze říci, že jedno místo je lepší než druhé - šnorchlování se nám moc líbilo na obou.

Díky šnorchlování s fotoaparátem a životu pod vodou byly obě dovolené mnohem lepší, než kdybychom jen leželi na pláži, koukali do mobilních telefonů a chodili si občas zaplavat. Pokud někdo řeší, jak si co nejlépe na dovolené odpočinout, náš recept je jednoduchý - teplé moře s životem pod hladinou a jděte alespoň šnorchlovat ;-)


Snímky ze šnorchlování a teplota vody - v mělku mělo ve vyjímečně horkém dnu Egejské moře teplotu 31 stupňů.
Snímky ze šnorchlování a teplota vody - v mělku mělo ve vyjímečně horkém dnu Egejské moře teplotu 31 stupňů.

Ranní šnorchlování s probouzejícím se sluncem a mořem bylo nádherné.
Ranní šnorchlování s probouzejícím se sluncem a mořem bylo nádherné.

Katka prozkoumává kotevní bod pro rybářské čluny. Dolů na nádech se (pokud nechcete) vůbec vydávat nemusíte, vše bylo vidět při šnorchlování z hladiny.
Katka prozkoumává kotevní bod pro rybářské čluny. Dolů na nádech se (pokud nechcete) vůbec vydávat nemusíte, vše bylo vidět při šnorchlování z hladiny.

Mapky pro šnorchlování, Stegna a Pefki, Rhodos.
Mapky ke Šnorchlování - vlevo Stegna, kde je třeba na šnorchl chodit zcela vlevo na konec pláže (červené elipsy na obrázku nahoře) a případně se nebojte zaplavat okolo skály dále do moře. Vpravo Plakia pláž v Pefki, kde je dobré místo na šnorchlování jednak vlevo na předělu pláží a pak na konci pláže Plakia - pokud byste stáli na pláži a hleděli na moře, je to doprava, jak ukazuje menší elipsa. Ve Stegně i Pefki je třeba vždy šnorchlovat okolo skal - na skalách rostou řasy a ryby tam tak najdou potravu, zejména ráno se tam pravidelně krmí. Na písčité části pláže najdete ryby pod vodou zcela vyjímečně. Pokud půjdete šnorchlovat pozdě dopoledne, ryb bude ve vodě výrazně méně.

Rhodos potápění lokality

Pokud by vás zajímalo potápění s přístrojem na Rhodosu, zde jsou zajímavé lokality.

Nejlepší místa pro potápění na Rhodosu:

Zátoka Anthony Quinn

Zátoka Ladiko

Zátoka St. Paul

Vrak Giannoula v Plimiri

Pefki

Kalithea

Kolymbia

Lindos a jeho jeskyně

Psaropoula

Pentanissos


Rhodos videa z Youtube

Naše video ze šnorchlování a dovolené jsme zatím bohužel z časových důvodů nestihli sestříhat. Proto si můžete pustit zajímavá potápěčská videa od jiných autorů:

Potápění Rhodos - delfíni v Bluetopia Marine Park

Potápění Rhodos - Kalithea

Potápění Rhodos - jeskyně Lindos


Naše fotogalerie

Zde najdete další fotografie z obou dovolených:

Stegna

Pefki

Závěrem

Obě dovolené na Rhodosu proběhly skvěle. Plánování bylo jednoduché (letenky a ubytování Airbnb), nejvíce času nám zabralo vybrat správné místo a vhodné ubytování na ostrově.

Báječné moře, pěkné pláže, skvělá místa pro fotografování a romantické západy slunce. Tomík si oba pobyty u moře hodně užil, nebál se ani jít dále od břehu a vyřádil se s pískem na pláži. V Pefki si oblíbil bazén v ubytování a bylo vidět, jak ho plavání a pobyt ve vodě baví a jak se během dovolené rychle zlepšuje. Toto je první článek, se kterým nám jako nový člen blue-sea.cz týmu Tomík pomáhal :-) a jeho nadšení pro moře, pláže, hry s pískem a bazén bylo úžasné.

I my jsme si vychutnávali teplé moře, šnorchlování a fotografování pod hladinou, výlety na památky a historickou architekturu i skvělé řecké jídlo.


Petr, Katka a Tomík