Potápění a krásy Rudého moře, část I., Egypt - Marsa Alam


Za okénkem se objevují červánky. Nad Egyptem svítá. Motory hučí a ukrajují poslední kilometry k letišti v Marsa Alam, za chvíli budeme přistávat. Začíná 14 dní v Egyptě. Dovolená vyplněná potápěním, fotografováním a šnorchlováním.

Zátoka u hotelu Oriental Bay (místní název Jabal al Rosas nebo Gabal el Rosas)

Krásná delší zátoka, plná života a nádherných korálů, ležící kousek od hotelu Oriental Bay (nyní Aurora bay resort). Na levém (severním) břehu zátoky se nachází potápěčské centrum Ducks Diving Superior.


Satelitní snímek hotelu Oriental Bay a zátoky

Po obou stranách se rozprostírají korálové útesy. Začínají v mělké vodě, postupně se rozrůstají v korálové stěny a nakonec sahají až do hloubky okolo 25 metrů.


Korálová stěna

Písčité dno ve středu zátoky je porostlé mořskou trávou, jež slouží jako podmořská pastvina pro želvy, siby a další živočichy.

Při ústí do moře je zátoka hluboká více než 30 metrů. Z obou stran je lemována korály a životem kypícími členitými stěnami a svahy, místy přecházejícími v jeskyňky.

Voda v zátoce krásně klidná, což je pro potápění a fotografování naprosto ideální.

Potápěčské centrum

Naproti pláži se slunečníky se nachází potápěčské centrum Ducks Diving Superior. Od hotelu jezdí do centra shuttle bus, případně je možné k němu dojít příjemnou procházkou po pláži okolo zátoky.

V centru najdete vše potřebné, od půjčovny výstroje přes sprchy až po sušárnu. Personál je velmi ochotný a je možné se individuálně domluvit na spoustě věcí, od kurzů přes ponory v zátoce a ponory z člunu v okolí zátoky až po výlety do jiných oblastí (Abu Dabab, Elphinstone Reef, Dolphin House, etc.).

Čistota vody

Jedním z problémů, které by člověk u Rudého moře neočekával, se pro nás stala čistota vody.

Zřejmě v důsledku ve vodě rozptýleného sekretu vylučovaného korály v kombinaci s velmi teplou vodou a písčitým dnem se zátoka během dne silně zakalila a později odpoledne již připomínala spíše přehradní nádrž někde v České republice. Kal v noci zmizel a brzy ráno byla voda průzračně čistá.

Na potápění jsme si proto několikrát přivstali, případně během dne jsme jezdili člunem ven ze zátoky, do čistější vody volného moře.


Pohled na hotel přes zátoku

Nápis vedle silnice Halaieb We Shalatein

Pohled od potápěčského centra na pláž s člunem

Jdeme pod vodu

Brodíme se mělčinou kousek od potápěčského centra s těžkou výstrojí na zádech, v rukách sestavy pro podvodní fotografování. Do hlav nám pálí egyptské slunce. Pomalu doplaveme ke konci mělčiny, kde pod námi začínají růst nádherné korálové útesy.

Poslední kontrola výstroje a mizíme pod hladinu do světa ticha. Pomaloučku klesáme, uvolněni ve stavu beztíže. Kolem nás se objevuje Neptunovo království v celé své kráse. Ryby proplouvají mezi barevnými korály všech tvarů, až kolikrát ani nevíme, na co dříve namířit fotoaparát.


Zanořujeme se

Korálové útesy, kypící životem

Zahrádka s korály, čtverzubcem a jehlou

Ještěrohlavec

Bílý korál

Zodiac

Motor zakašle a téměř zmlkne. Člun se houpe na vlnách. Sedíme na bocích, pár nádechů z automatiky pro kontrolu. Kapitán počítá, na "3" se po zádech překlopíme do vody. Signál na hladině, zda je vše ok, a ponor na otevřeném moři kousek od ústí zátoky může začít.

Člun se vrací na základnu a my pod hladinou plaveme zpět do zátoky. Nespěcháme, fotografujeme a relaxujeme ve vodní náruči.


Kanic, hlídač korálové zahrádky

Zde na nás dohlíží sapín

Útesy nejroztodivnějších tvarů

Nejrůznější barvy

Větevník žlutý neboli salátový korál u ústí zátoky (průměr několik metrů)

Slunce

Jeho paprsky nás provází po celý pobyt. Procházejí hladinou a jemně hladí korálové zahrádky v mělké vodě.

Světla je tu tolik, že téměř není třeba používat externí blesk. Čas, věnovaný pouze fotografování a kochání se tou nádherou, utíká bohužel strašně rychle a ručička manometru nás vyhání z vody. Nyní musíme z bezpečnostních důvodů před dalším ponorem pár hodin počkat a vydýchat případný dusík.

Přestávku mezi ponory využíváme k jídlu, údržbě fotosestav a odpočinku při prohlížení úlovků na notebooku. Na náš další ponor se opět vracíme do mělké části zátoky. Plaveme kousek po hladině na zádech s nafouknutým žaketem a zanořujeme se až vedle rozkvetlých korálových zahrádek. Pokračujeme ve focení a dokonale zapomínáme na svět nahoře.


Romantický ranní ponor

Jemný dotek paprsků

Rybky a extrémně žahavý korál Žahavka rozvětvená

Korálové útesy se vyhřívají (teplota vody 32°)

Technika a video

Do Egypta s námi cestovala dvojice kompaktů Canon Powershot G11, doplněná o podvodní pouzdro Canon a podvodní pouzdro Ikelite se širokoúhlou předsádkou.

Část snímků je fotografována s externím podvodním bleskem Ikelite DS160.

Během potápění jsme také natáčeli, zde je výsledné video:


Odkazy

http://zivazeme.cz - Život v mořích a oceánech (Ryby, paryby a savci)

http://www.ducks-diving.com - Potápěčské centrum v Egyptě

http://index.divetheocean.net - Identifikace ryb

Na tento text volně navazuje článek Krásy Rudého moře, část druhá.

Petr a Katka