Úprava podvodních fotografií jpeg v programu Zoner Photo Studio


V minulém článku jsme se věnovali souborům raw, v tomto navazujícím textu se podíváme na zoubek některým základním úpravám podvodních fotografií ve formátu jpeg.

I při focení pouze do formátu jpeg platí, že fotografie je třeba nafotit co nejlépe. Práce s fotografiemi v počítači potom nezaberou moc času a velmi často dostanete nádherné snímky pouze jednoduchou úpravou kontrastu a barev.

Zoner Photo Studio

Český program pro úpravu fotografií (jpeg i raw soubory), slouží také jako správce fotografií pro organizaci snímků nebo pro nahrávání na web. Umožňuje základní i pokročilé úpravy, retušování, zmenšení a doostření, přidávání rámečků a textu atd.

Na stránce výrobce http://www.zoner.cz najdete informace a návody, případně můžete zakoupit i tištěnou knihu. Pro modelovou úpravu snímků použijeme verzi 15.

Základní úprava barev, vyvážení bílé

Lilijice


Snímek z kompaktu Canon Powershot G11 s podvodním pouzdrem Canon WP-DC34. Exif: čas 1/160 sec, clona f4.5, iso 80, ohnisko 28 mm, manuální režim, ručně nastavený interní blesk s difuzérem, podvodní vyvážení bílé barvy

Nejprve vždy upravujeme vyvážení bílé, abychom dostali správné barvy. Teprve potom barvy dosytíme a zvýrazníme.


Na pravém panelu programu Zoner proto provedeme následující úpravy - posuneme vyrovnání bílé barvy jezdcem Odstín z nuly na hodnotu 100 (směrem k červené), zvýšíme kontrast na hodnotu 9 a sytost barev na hodnotu 120.

Dále přidáme stíny posunem jezdce Černý bod na hodnotu 10. Můžeme přidat i Zřetelnost na hodnotu 5 a Živost na hodnotu 109.

Porovnání fotky po úpravě a před. V porovnání vidíte rozdíl v barvách.


Před úpravou
Před úpravou

Po úpravě
Po úpravě

Odstranění nečistot ze snímku

Pro odstranění nečistot používáme nástroje Klonovací razítko a nebo Retušovací štětec.

Klonovací razítko slouží k odstranění nečistot blízko objektů nebo linií, retušovací štětec se nejlépe hodí k odstranění objektů z jednolité plochy jako je voda.

Nyní si ukážeme použití nástroje Retušovací štětec.


Bílá šipka ukazuje na ikonku Retušovacího štětce v boční nástrojové liště. Nastavení nástroje je vidět v horní části obrázku (průměr 40, krytí atd.) Hodnotou Průměr zadáváte jak velkou plochu nástroj pokryje, průměr by měl vždy mírně přesahovat odstraňovanou nečistotu.

Levý kruh vybírá barvu, kterou nečistotu překryjete - můžete také pomocí tlačítka CTRL zvolit konkrétní místo v obraze pro nabrání vzorku barvy. Pravým kolečkem pak kliknete na nečistotu, program ji překryje a automaticky dopočítá tak, aby překrytí působilo přirozeně v okolí.

Tímto způsobem můžete snímek vyčistit od teček a dalších nečistot ve vodě.

Ořez

Nástroj Ořez je v levé nástrojové liště. Můžete u něj nastavit poměr stran nebo pevnou velikost či volný ořez. Tažením myší pak vybíráte oblast kterou zachováte, zatmavená část okolo je pak ze snímku oříznuta.

Pokud budete fotografie tisknout (například na rozměr 15 x 10 či 30 x 20 cm), zachovejte při ořezu poměr stran 3:2.


Zmenšení a doostření

Pro nahrávání na web (ať už na Facebook nebo do různých webových galerií) je dobré snímky zmenšit na požadovaný rozměr (například na 800 x 600 pixelů) a doostřit.

Zoner pro tuto úpravu obsahuje nástroj Změna rozměrů, najdete ho na záložce Upravit (případně můžete zmáčknout CTRL + E).


Do hodnot Šířky a Výšky zadáte požadované rozměry, doostření obrázku dále nastavíte na hodnotu mezi 80 - 90 %, metoda doostření Supersampling.

Zkontrolujte, zda doostření není nepřirozené, případně můžete zadat i jinou hodnotu dle potřeby. Ostatní nastavení ponecháte beze změny.

Na závěr poznámka:

U každého snímku je třeba úpravy provádět trošku jinak, ke každému snímku přistupujte individuálně. Pro úpravy doporučujeme kvalitní LCD displej, ideálně se zkalibrovanými barvami.

Petr a Katka