Upravujeme podvodní fotografie

Úprava jpeg v programu Zoner Photo Studio


V minulém článku jsme se věnovali souborům raw, v tomto navazujícím textu se podíváme na zoubek některým základním úpravám podvodních fotografií ve formátu jpeg.

I při focení pouze do formátu jpeg platí, že fotografie je třeba nafotit co nejlépe. Práce s fotografiemi v počítači potom nezaberou moc času a velmi často dostanete nádherné snímky pouze jednoduchou úpravou kontrastu a barev.

Zoner Photo Studio

Český program pro úpravu fotografií (jpeg i raw soubory), slouží také jako správce fotografií pro organizaci snímků nebo pro nahrávání na web. Umožňuje základní i pokročilé úpravy, retušování, zmenšení a doostření, přidávání rámečků a textu atd.

Na stránce výrobce http://www.zoner.cz najdete informace a návody, případně můžete zakoupit i tištěnou knihu. Pro modelovou úpravu snímků použijeme verzi 15.

1. Základní úprava barev, vyvážení bílé

Lilijice


Snímek z kompaktu Canon Powershot G11 s podvodním pouzdrem Canon WP-DC34.
Snímek z kompaktu Canon Powershot G11 s podvodním pouzdrem Canon WP-DC34. Exif: čas 1/160 sec, clona f4.5, iso 80, ohnisko 28 mm, manuální režim, ručně nastavený interní blesk s difuzérem, podvodní vyvážení bílé barvy

Nejprve vždy upravujeme vyvážení bílé, abychom dostali správné barvy. Teprve potom barvy dosytíme a zvýrazníme, přidáme kontrast. Pokud se nám vyvážení bílé nepovedlo, při zvýraznění barev a přidání kontrastu bude fotografie vypadat nepřirozeně. Úpravy je pak třeba vrátit zpět a zkusit vyvážení bílé barvy znovu.

1. posuneme vyrovnání bílé barvy jezdcem Odstín z nuly na hodnotu 100 (směrem k červené)

2. zvýšíme kontrast na hodnotu 9

3. přidáme sytost barev na hodnotu 120

4. přidáme stíny posunem jezdce Černý bod na hodnotu 10

5. zvýšíme Zřetelnost na hodnotu 5 (můžeme podle potřeby dát i vyšší hodnotu jako je 9 či 15 a podobně)

6. zvýšíme Živost na hodnotu 109


Ukázka posunu barev v programu Zoner, podvodní fotografie
Ukázka úprav fotografie na pravém panelu programu Zoner.

Porovnání fotky po úpravě a před. V porovnání vidíte rozdíl v barvách:


Před úpravou
Před úpravou

Po úpravě
Po úpravě

2. Odstranění nečistot ze snímku

Pro odstranění nečistot používáme nástroje Klonovací razítko a nebo Retušovací štětec.

Klonovací razítko slouží k odstranění nečistot blízko objektů nebo linií, retušovací štětec se nejlépe hodí k odstranění objektů z jednolité plochy jako je voda.

Nyní si ukážeme použití nástroje Retušovací štětec.


Ukázka použití nástroje Retušovací štětec, software Zoner
Bílá šipka ukazuje na ikonku Retušovacího štětce v boční nástrojové liště. Nastavení nástroje je vidět v horní části obrázku (průměr 40, krytí atd.) Hodnotou Průměr zadáváte jak velkou plochu nástroj pokryje, průměr by měl vždy mírně přesahovat odstraňovanou nečistotu.

Ukázka použití nástroje Retušovací štětec, výběr
Levý kruh vybírá barvu, kterou nečistotu překryjete - můžete také pomocí tlačítka CTRL zvolit konkrétní místo v obraze pro nabrání vzorku barvy. Pravým kolečkem pak kliknete na nečistotu, program ji překryje a automaticky dopočítá tak, aby překrytí působilo přirozeně v okolí.

Ukázka použití nástroje Retušovací štětec, vyčištění
Tímto způsobem můžete snímek vyčistit od teček a dalších nečistot ve vodě.

3. Odstranění nežádoucího předmětu ve fotografii

Ryba nám vplavala do okraje záběru - pro její odstranění využijeme nástroj Výběrový štětec a volbu "Výběr > Vyplnit podle okolí".


Klaun nám nejprve vyplaval ze záběru a poté se do něj vrátil.
Klaun nám nejprve vyplaval ze záběru a poté se do něj vrátil.

Nástroj Výběrový štětec v boční liště.
Nástroj Výběrový štětec v boční liště.

Výběrovým štětcem označíme rybku.
Výběrovým štětcem označíme rybku.

Dále z menu Výběr zvolíme Vyplnit podle okolí.
Dále z menu Výběr zvolíme Vyplnit podle okolí.

Výsledek volby Vyplnit podle okolí.
Výsledek volby Vyplnit podle okolí.

Výsledná fotografie po úpravě barev.
Výsledná fotografie po úpravě barev.


4. Ořez

Nástroj Ořez je v levé nástrojové liště. Můžete u něj nastavit poměr stran nebo pevnou velikost či volný ořez. Tažením myší pak vybíráte oblast kterou zachováte, zatmavená část okolo je pak ze snímku oříznuta.

Pokud budete fotografie tisknout (například na rozměr 15 x 10 či 30 x 20 cm), zachovejte při ořezu poměr stran 3:2.


Ukázka nástroje Ořez, Zoner

Zmenšení a doostření

Pro nahrávání na web (ať už na Facebook nebo do různých webových galerií) je dobré snímky zmenšit na požadovaný rozměr (například na 800 x 600 pixelů) a doostřit.

Zoner pro tuto úpravu obsahuje nástroj Změna rozměrů, najdete ho na záložce Upravit (případně můžete zmáčknout CTRL + E).


Zmenšení a doostření, Zoner
Do hodnot Šířky a Výšky zadáte požadované rozměry, doostření obrázku dále nastavíte na hodnotu mezi 80 - 90 %, metoda doostření Supersampling.

Zkontrolujte, zda doostření není nepřirozené, případně můžete zadat i jinou hodnotu dle potřeby. Ostatní nastavení ponecháte beze změny.

Poznámka:

U každého snímku je třeba úpravy provádět trošku jinak, ke každému snímku přistupujte individuálně. Pro úpravy doporučujeme kvalitní LCD displej, ideálně se zkalibrovanými barvami.

Jak vypadají fotografie upravené dle postupu z tohoto článku si můžete prohlédnout ve fotogalerii Šnorchlování v Rudém moři, Canon Powershot G10.

Petr a Katka